Právě na posledním z míst, které je přitom vyhlášeno jako významný krajinný prvek, na ně čekalo nejvíc odpadků. Na multikáry připravené společností EKO servis tak gymnazisté naložili mimo jiné několik desítek pneumatik, sedačky z aut, hromadu šatstva a bot, ale i dva televizory, počítač, vysavač či dvousetlitrovou chladničku. Převážnou většinu ze 4 170 kilogramů odpadu ale tvořily plastové láhve, igelity a papíry.

Projekt EkoGYZA vznikl ve škole v rámci vzdělávacího programu zaměřeného na ekologickou výchovu. Ve čtvrtek absolvovali studenti přednášky o třídění a recyklaci odpadu, včera pak šli odpadkům vstříc.

„Chtěli jsme, aby projekt neskončil jen u teorie. Nejlepší cesta, jak mladé lidi přimět, aby se chovali šetrně k životnímu prostředí, je ukázat jim to v praxi,“ řekla učitelka gymnázia Hana Mikušková.

Její svěřenci se občas nestačili divit. „Nikdy bych nevěřila, co všechno jsou lidé schopni v přírodě vyhodit,“ řekla studentka prvního ročníku Jana Opravilová, která pracovala v partě kolem rybníka.