Před posledním jednáním zastupitelstva byl výsledek nejistý, zastupitelé ale hřiště i televizi nakonec podpořili.

Trávník na místě dnešního škvárové hřiště na stadionu přijde městskou kasu na tři miliony korun. Město však na tuto akci dostane desetimilionovou dotaci od státu a kraje. Hřiště se ovšem musí posunout o čtyři metry blíž k panelovému domu vedle stadionu. Proti tomu protestovalo v petici sedmasedmdesát ze sta domácností v paneláku.

„Na novém hřišti bude větší provoz, chystají se tam trénovat i družstva z okolních obcí. Hluk bude podstatně větší, což zhorší podmínky bydlení a sníží cenu bytů,“ řekl při jednání zastupitelstva mluvčí petice Karel Nováček.

Části obyvatelů bytů naopak víc vadí vířící prach ze škváry, který mají až v ložnicích, takže umělou trávu vítají.

„Letos máme poslední šanci dotaci využít. A byla by škoda přijít o injekci deseti milionů do majetku města,“ přesvědčoval zastupitele předseda Sportovních klubů Miloslav Tempír.

Nakonec si oddechl, že uspěl a nemusí na ministerstvu školství vysvětlovat, proč opakovaný slib města neplatí. Obyvatele domu ujistil, že v osm hodin večer už bude na novém hřišti klid. Fotbalový oddíl ovšem musí pronájmy hřiště vydělat sto šedesát tisíc korun ročně na jeho údržbu. Místní školy tady budou sportovat zdarma.

Projednávání příspěvku na vysílání zábřežské televize provázela jen krátká diskuse. „Pohřbít tak lehce vysílání, které má největší úroveň z celého regionu, by bylo škoda,“ řekl Jiří Černý (KSČM). Podobně televizi podpořili František John (KDU-ČSL), Karel Crhonek (ČSSD) a Vladimír Caska (Volba pro město).

Zpravodajství, které provozuje studio Martina Strouhala, bude Zábřeh dál podporovat částkou 1,14 milionu korun ročně. Bez pomoci města by vysílání skončilo. Pro zachování příspěvku se zvedlo dvanáct rukou.

Obdobné zpravodajství s jednou týdně obnovovanou relací má v kraji jen Mohelnice, Prostějov a Hranice. Třikrát za týden se vysílá v Přerově, nepravidelně ve Šternberku a Jeseníku.