Letiště v Mikulovicích je unikátní nejen v České republice. Jedině tady si mohou nadšenci bezmotorového létání dopřát vlnové létání. Při deštích však měli smůlu.

„Když déle jak tři dny pršelo, tak byla plocha kompletně podmáčená. Pod dvaceticentimetrovou vrstvou půdy je nepropustná jílová zemina. Když někdo zariskoval a přesto vyjel, stávaly se i havárie. Při popojíždění se letadlo zabořilo do země a urvala se vrtule, která přijde na čtvrt milionu korun,“ popsal dřívější stav Milan Klusák z Aeroklubu Jeseník.

„Na podzim jsou tady jihozápadní větry, které dovolují vlnové létání. Vítr se zarazí o překážku, začne stoupat po svahu a za ním se rozvlní, jako když hodíte kámen do vody. Letadlo může stoupat ve vzduchu až do výšky osmi kilometrů,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Aeroklub Jeseník Vlasta Lasovská.

Piloti mohou létat od východu slunce do soumraku a bez problému uletí i tisíc kilometrů.

„Dokonce jsme získali povolení k využívání letového prostoru k dlouhým přeletům přes Polsko až do Krkonoš,“ řekla Lasovská.

Loni stát poslal na první etapu rekonstrukce letiště v Mikulovicích téměř třímilionovou dotaci. Letos se přidal Olomoucký kraj, který poskytl jeden milion korun.

„Z peněz, které se nám podařilo získat, opravujeme nejvíce postižená místa. Loni jsme odvodnili plochu šest set krát šedesát metrů v nejhůře podmáčeném místě, vybudovali retenční nádrž na zachycování vody a letos rozšíříme odvodnění plochy o dalších téměř dvě stě metrů,“ řekla předsedkyně sdružení Vlasta Lasovská.

Opravy, do kterých se nyní na letišti pouštějí, jsou jen zlomkem toho, co by si členové aeroklubu přáli. Jejich původní plány by ale přišly na osmnáct milionů korun. Za tuto částku chtěli piloti odvodnit celou plochu, vybudovat hangáry, čerpací stanici.

Kvůli finanční náročnosti ale museli projekt minimalizovat.

„Zjistili jsme, že takovou částku nezískáme, proto jsme přepracovali projekt,“ sdělila Lasovská. Například při odvodnění museli postupovat jen po pásech a ne odkrýt celou skrývku a vést drenáž po celé ploše. „Ale nevzdáváme se. Získáváme peníze postupně,“ dodala Lasovská.

Snímky z letiště v Mikulovicích či pořízené za letu Vlastou Lasovskou