Jedním z absolventů studia, které je určeno seniorům, je také sedmasedmdesátiletý Bohumil Šopík ze Šumperku. Ve svém vzdělávání bude pokračovat dál, jak tvrdí, učil se celý život.

„Absolvoval jsem kurs lesnictví a astronomie, vždy se jedná o cyklus šesti přednášek, které jsem sledoval na internetu, na závěr se psal test a esej. Studium mi problémy nedělalo, byl jsem zvyklý se stále vzdělávat a učit se nové věci. Do důchodu jsem totiž šel v roce 1994 z pozice ředitele pekáren,“ řekl Bohumil Šopík. Práci na počítači ovládá na úrovni pokročilého uživatele, absolvoval různé počítačové kurzy, internet ho nejdříve učili používat vnuci.

„Pořídil jsem si videokameru, což je další můj koníček. Snímky si sám stříhám i mixuji zvuk, za pomoci speciálních programů to není složité. Vnuci mě už docela obdivují,“ dodal Bohumil Šopík.

Důchodového věku si senior užívá nejen vzděláváním na Univerzitě třetího věku v oborech, které ho zajímají, ale jeho velkým koníčkem se stal také tanec v šumperském folklórní souboru Senioři.

„Se souborem jsme procestovali sedm zemí, viděli jsme pozoruhodná místa. Snažím se důchodu užívat a věnovat se tomu, co mě baví. Nyní se chystám na další studium,“ dodal agilní senior.

Vzdělávání seniorů formou Univerzity třetího věku má v naší republice již více než dvacetiletou tradici, v šumperském regionu funguje pod hlavičkou Akademie Jana Amose Komenského. V posledních dvou letech ke klasickým přednáškám v posluchárnách vysokých škol přibyla výuka zprostředkovaná moderními informačními technologiemi založená na využití internetu, což dovoluje seniorské vzdělávání rozšířit i mimo univerzitní města.

Konzultační místa, která jsou zpravidla v klubech důchodců, se kromě Šumperku nacházejí například také v Libině, Loučné nad Desnou i dalších obcích. Přednášky doplňují studijní texty, výkladové slovníky odborných pojmů, testy, zadání domácích úkolů a účastnící kurzů mají možnost posílat dotazy lektorovi i komunikovat.