Zatím poslední schůzka mezi představiteli města, celostátními politiky z Jesenicka, zástupci ministerstva a šéfy jesenických poboček dotčených státních úřadů se uskutečnila v půli dubna.

„Na ministerstvo jsme poslali koncept nové nájemní smlouvy. Mysleli jsme si, že se jedeme bavit o konkrétních bodech. Dozvěděli jsme se ale, že smlouvu projednávat nemůžeme, že nejdřív tyto body musí projednat ministerstvo financí,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Ministerstvo práce přijetí materiálu od města potvrdilo.

„K podpisu nových dlouhodobých nájemních vztahů může dojít až po jejich kontrole ministerstvy práce a sociálních věcí a financí. Výše nájemného bude stanovena na základě znaleckého posouzení ceny v místě a čase obvyklé a v souladu se zákonem o majetku státu,“ sdělil Vladimír Dostálek z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí.

Dodal, že cílem je se na znění smluv dohodnout do červnového jednání jesenického zastupitelstva.

Rekonstrukce za čtvrt miliardy?

Město a stát zároveň řeší rekonstrukci vnitřních prostor administrativního komplexu pro potřeby poboček úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení. Podle původních představ ministerstva by vyšla asi na čtvrt miliardy korun. Naopak město u své verze počítá s náklady osmdesát milionů.

„Na jednání několikrát jasně zaznělo, že chtějí v budově zůstat. Pro nás je důležité, za jakých podmínek. Co nejdříve se musí sejít pracovní skupina, která definuje potřeby klientských pracovišť. Mám trochu obavy, aby očekávání ze strany ministerstva práce byla pro město přijatelná,“ dodala starostka Blišťanová.

Budoucnost IPOSu místní samospráva řeší roky. Čtyři desítky let starý komplex má za sebou finančně náročné zateplení, interiéry jsou ale v původním stavu. Stále tak není stoprocentně zažehnaná hrozba, že jej státní úřady opustí a vybudují si nové sídlo na protějším kopci. Městu by pak obrovská stavba zůstala na krku.