Nový vůz na alternativní pohon si radnice v Šumperku pronajme, pokud na něj získá dotaci. Volkswagen Up by měl nahradit jedno ze třinácti aut, které využívají úředníci.

„Je to malé auto, které by jezdilo po městě. Získali bychom ho za velmi výhodných podmínek operativního leasingu i ekonomicky provozu. Ujetý kilometr vychází na korunu. S kompletním provozem nás auto měsíčně vyjde na sedm tisíc korun,“ řekl místostarosta Šumperku Tomáš Spurný.

Vůz bude prvním elektromobilem, který by město využívalo.

„Myslíme si, že je to ekonomicky výhodné. Kdo jiný než municipalita by také měl vyjít naproti těmto trendům, které podporuje i vláda,“ zdůvodnil Tomáš Spurný.

V Olomouci pořídí tři kusy

K podobnému kroku se před několika měsíci rozhodli i v Olomouci. Samospráva schválila využití dvou elektromobilů Nissan Leaf a jednoho užitkového elektrického automobilu. Maximální doba zapůjčení je pět let.

„Chceme jít příkladem, proto jsme se rozhodli využívat alternativní zdroje pohonu pro služební vozidla,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Automobily mohou využívat ke služebním cestám pracovníci magistrátu a zaměstnanci střediska ekologické výchovy Sluňákov. Užitkový vůz pak poslouží Výstavišti Flora k údržbě v olomouckých parcích.

„Multikáru“ na elektrický pohon Bokimobil vídají od října i obyvatelé Mohelnice. V Loučné nad Desnou si zase před časem pořídili zejména pro údržbu místní zeleně elektrotříkolky s vozíkem. Jejich šofér nemusí mít ani řidičský průkaz. Provoz každé tříkolky vyjde měsíčně odhadem jen na stokorunu.