Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci varují: Vyměňte si včas řidičský průkaz

Šumpersko/Jesenicko – Tisíce motoristů čeká letos cesta na úřady kvůli výměně řidičského průkazu. Posledního prosince letošního roku totiž končí platnost všech průkazů vydaných před 31. prosincem 2000.

17.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Škvára

Výměna ale vázne, většina lidí nechává cestu na úřad tradičně na poslední chvíli. Na konci roku proto hrozí mnohahodinové fronty. Úředníci proto vyzývají: Přijďte si vyměnit své průkazy včas, jinak nebudete moci příští rok usednout za volant!

Velmi liknaví jsou zatím řidiči na Jesenicku, kde podle nejnovější statistiky ministerstva dopravy zbývalo k poslednímu lednu vyměnit ještě 3804 starých typů průkazů. To řadí Jesenicko na nelichotivou pátou nejhorší příčku v republice.

„Výměna takového počtu průkazů předpokládá, že každý úřední den by mělo být podáno okolo třiceti žádostí. Reálný stav je ale úplně jiný,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Jeseníku Josef Liberda.

Odbor dopravy jesenické radnice proto vyzývá všechny řidiče, aby přišli do nejdříve.

„Je potřeba vzít v úvahu, že s blížícím se koncem termínu výměny dokladů bude narůstat počet klientů na registru řidičů a tím se bude prodlužovat také odbavovací doba. Podle našich předchozích zkušeností může na konci roku dosahovat čekací doba i několika hodin. Proto vyzýváme držitele průkazů, které je nutné vyměnit, aby se dostavili neprodleně a využili v této době ještě poměrně komfortního odbavení,“ vyzval Liberda.

Stejnou radu pro motoristy má i vedoucí odboru dopravy šumperské radnice Radek Novotný.

„Lidé by měli přijít co nejdříve, tato doba je nejvhodnější. Fronty se netvoří a budou odbaveni do patnácti minut. Předejdou tak čekání ve frontách na konci roku a ušetří si čas,“ radí Novotný.

Ve správním obvodu Městského úřadu Šumperk zbývalo na konci ledna vyměnit ještě 4780 průkazů, na Zábřežsku si musí podle statistiky ministerstva dopravy pro nový řidičák přijít ještě 2206 lidí a na Mohelnicku 1241 motoristů.

Řidičům, kteří by si staré doklady nevyměnili a přesto by příští rok usedli za volant, hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun.

Letos skončí platnost dvou typů průkazů, které byly vydávány v letech 1994 až 1996 a 1996 až 2000. K výměně řidičského průkazu je nutné přiložit žádost, kterou dostanou řidiči na příslušných městských úřadech. Dále je nutné předložit občanský průkaz, starý řidičák a jednu barevnou nebo černobílou fotografii o rozměrech 3,5 krát 4,5 centimetru.

„Nový průkaz bude žadateli vydán nejpozději do dvaceti dnů od podání žádosti. Do té doby mu samozřejmě zůstává původní doklad, takže může jezdit dál,“ doplnil Novotný.

V České republice nyní platí čtyři typy řidičských průkazů. Dvěma výše uvedeným typům skončí platnost letos, doklady vydávané od ledna 2001 do dubna 2004 se budou vyměňovat do konce roku 2013. Od roku 2014 už bude v naší republice platit pouze jediný typ dokladů podle vzoru Evropského společenství.

Kde je možné vyměnit si starý řidičský průkaz za nový

Šumperk

Odbor dopravy Městského úřadu Šumperk, Rooseveltova ulice, kancelář číslo 122. Úřední hodiny: pondělí a středa od 8 do 12 a od 12.45 do 17 hodin, úterý a čtvrtek od 8 do 12 a od 12.45 do 15 hodin.

Jeseník

Odbor dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Jeseník, budova Pentagonu, 4. patro. Úřední hodiny: pondělí a středa od 8 do 17 hodin, pátek od 8 do 12 hodin.

Zábřeh

Oddělení dopravy Městského úřadu Zábřeh, náměstí Osvobození. Úřední hodiny: pondělí a středa od 8 do 11.30 a od 12.30 do 17 hodin, v ostatní dny jen do 14 hodin po předchozí telefonické domluvě.

Mohelnice

Odbor dopravy Městského úřadu Mohelnice, nová budova radnice, U Brány 2, 2. patro. Úřední hodiny: pondělí a středa od 8 do 11.30 a od 12 do 17 hodin, pátek od 8.30 do 11.30 hodin.

Autor: Michal Krestýn

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení