České dráhy se zaměřily na lokální tratě. Na čtyřiačtyřiceti úsecích v celé České republice zlevňují jízdné o čtvrtinu. Týká se to i cestujících na Jesenicku. Nabídka Českých drah platí na tratích Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku, Lipová Lázně – Mikulovice a Mikulovice – Zlaté Hory.

Cestující tak mohou využít zlevněné jízdenky, aniž by si museli pořizovat slevovou In-kartu. „Snažíme se tímto způsobem přilákat cestující na nejméně vytížené tratě, abychom zlepšili jejich ekonomiku a pokud možno na nich uchovali provoz," řekl ředitel odboru regionální dopravy Českých drah Ivo Toman.

Například za zpáteční jízdenku na vlak z Javorníku do Jeseníku tak cestující zaplatí 77 korun, zatímco plné jízdné by ho přišlo na sto tři koruny. Při cestě ze Zlatých Hor do okresního města a zpět dělá úspora sedmnáct korun.

Největší železniční dopravce se snaží zjistit, zda je tak možné získat nové zákazníky. „Krajské rozpočty jsou napjaté a náklady neustále rostou. Dříve či později přijde na řadu otázka, zda nemá být na takových tratích doprava zastavena. Pokud ale existuje potenciál přilákat cestující do vlaků, je správné to nejdříve prověřit," míní Ivo Toman.

Akční nabídka platí na jednosměrné nebo zpáteční jízdenky mezi stanicemi na vyjmenovaných tratích. Cestující, kteří jezdí na traťové nebo síťové jízdenky, ji využít nemohou. Slevu nedostanete ani v případě, že cestujete do stanice, která neleží ve vyhlášeném úseku, například ze Zlatých Hor na Ramzovou.

Zlevňuje i soukromý dopravce RegioJet. Vedle stávajícího jízdného zavedl dvě nové nižší úrovně cen, za které je možné koupit jízdenky. Zároveň společnost garantuje nejnižší cenu jízdného pro všechny žáky a studenty do šestadvaceti let.

Nabídka se týká i dvou spojů, které zastavují v Zábřehu na Moravě. Záleží ale na dni, ve kterém cestujete. Do Prahy se tak můžete od úterý do pátku dostat za 180 korun, do Ostravy za 140 korun.

Ještě výhodnější ceny platí v opačném směru. Z Prahy se tak dá cestovat už za stokorunu, z Ostravy pak za osmdesát korun. „Pro všechny zákazníky bez ohledu na cenu jízdenky je vždy součástí plný servis včetně nápojů zdarma, denního tisku nebo připojení k internetu," sdělil mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Pro srovnání: obyčejná jízdenka Českých drah z Prahy do Zábřeha vyjde na 274 koruny, se slevovou In-kartou na 206 korun. Do Ostravy-Svinova zaplatí cestující ve vlaku ČD dvě stě korun, se slevou pak sto padesát korun.

Ještě zajímavější jsou slevy pro studenty. Z Prahy do Zábřeha se mohou dostat žlutými vlaky už za 78 korun, v opačném směru za 138 korun. Žákovská jízdenka ČD stojí 151 korunu. Jízdné RegioJetu do Ostravy začíná na 63 korunách, v opačném směru na devadesáti korunách, přičemž jízdenka Českých drah vyjde na sto deset korun.

RegioJet se navíc snaží přetáhnout Českým drahám zákazníky, takže od pondělka 4. března přišel s nabídkou třicetiprocentní slevy pro držitele In-karet ČD. Týká se ale jen jízdenek z Olomouce, Ostravy a Havířova do Prahy a opačně, ze Zábřeha RegioJet slevu nenabízí.

„RegioJet chce motivovat další nové cestující - držitele In-karet, aby vyzkoušeli vlaky IC RegioJet a špičkový servis, který nabízejí. Jízdenky za akční ceny pro držitele In-karet nabízíme na cesty do konce března," uvedl Aleš Ondrůj.

Kdo chce ušetřit a nehledí příliš na čas, má možnost tuto nabídku využít. Jízdenka z Olomouce do Prahy u RegioJetu se dá koupit už za 77 korun. Pokud se k tomu přičte zákaznická jízdenka ČD ze Zábřeha do Olomouce, vyjde celková cena pod sto třicet korun. Nevýhodou je podstatné prodloužení doby cestování.