Podle ředitele Výchovného ústavu a dětského domova se školou v Šumperku na Vyhlídce se útěkům dětí ze zařízení, kde se ocitají na základě soudního rozhodnutí, zabránit nedá. Pokud totiž teenageři nemají kázeňské přestupky, na vycházku je pustit musí.

„Z pětačtyřiceti dětí je jich tak sedm, které lze označit jako notorické útěkáře. Většinou děti utíkají k rodině, pokud je nepřijme, jsou na ulici. Často se pak sami přihlásí policii,“ vysvětlil ředitel šumperského Výchovného ústavu Jiří Klaška.

Od začátku roku policisté na Šumpersku vyhlašovali pátrání po uprchlých chovancích téměř stokrát. V osmdesáti čtyřech případech se jednalo o děti z šumperské Vyhlídky, zbytek připadl na chovance výchovných ústavu v Zábřehu a Štítech.

„Pátrání po pohřešovaných dětech z ústavů zaměstnává velké množství policistů. Pokud se uprchlíky podaří najít, převezeme je obvodní oddělení, kde si je převezmou vychovatelé. Ale pamatuji z praxe případ, kdy zadržený chlapec stačil zaměstnancům ústavu utéct, ještě než ho naložili do auta,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Snad nejdramatičtější hromadný útěk se podařil před několika lety dívkám z výchovného ústavu, který tehdy fungoval v Koutech nad Desnou, dnes je na zmíněné šumperské Vyhlídce.

Dívky ještě než uprchly, podpálily a zdemolovaly zařízení pokojů.

Útěky chovanců z ústavu ve Vidnavě a v Žulové na Jesenicku zaměstnávají policisty z Jesenicka. Prakticky každý den musí muži zákona vyrážet do terénu a pátrat po mladých zločincích, či narkomanech, kterým se nelíbí přísný řád ústavů. Nyní je na Jesenicku na útěku dvacet chovanců. Devět dívek z ústavu v Žulové a jedenáct chlapců z Vidnavy.

Poslední případ je z úterý 20. dubna.

„Kolem 12.30 hodin se podařilo utéct patnáctiletému chovanci oknem v přízemí z ústavu ve Vidnavě Chlapec má rodinu v Karviné. Policistům se ho dosud nepodařilo zadržet,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko..

Vytíženi jsou také policisté z obvodního oddělení Javorník. Oproti svým kolegům z Jeseníku a Zlatých Hor totiž mají na svém území hned dva ústavy. Ve Vidnavském jsou chlapci, kteří mají soudem nařízenou ochrannou výchovu, v žulovském se teenageři léčí ze závislostí na drogách a alkoholu.

„Jen v prvním čtvrtletí roku 2010 evidují policisté sto pět útěků chovanců těchto dvou zařízení. V průměru to vychází na více jak jeden útěk denně,“ uvedl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.

Chovanci většinou mizí jen na krátkou dobu. Často se vrací i sami. V řadě případů si jídlo a peníze opatřují krádežemi. Vychovatelé ale mají povinnost okamžitě poté, co zjistí útěk svého svěřence, nahlásit jeho zmizení a policisté musí do terénu. V policejní statistice je i jedna rekordmanka.

„Jedna dívka odešla na vycházku v srpnu 2009 a do současné doby o sobě nedala vědět,“ řekl Černěnko.

Hana Kubová a Danuše Krčová