Někteří proto vzali na poslední chvíli útokem lékárny, aby ušetřili a léky pořídili levněji. Podle lékárníků to však se „zdražováním“ nebude tak horké, protože výrobci již začaly ceny upravovat, takže nemocní dramaticky více peněz nevydají. Vněkterých případech možná ušetří.

Také na Šumpersku zaznamenali lékaři i lékárny vposledních dvou dnech větší nápor pacientů.

„Dveře se od rána netrhnou, chodí hodně lidí, podle receptů je vidět, že lékaři pacienty vrámci možností předzásobili. My nové ceny ještě oficiálně nemáme, takže se na situaci nemůžeme nijak připravit. Nevíme, jak zareagují farmaceutické firmy,“ řekla Radka Řehořová zlékárny ve Velkých Losinách.

„V čekárně sice nestály žádné dramatické fronty, ale dost lidí si přišlo pro léky, i když tu byli naposledy třeba před čtrnácti dny. Na tři, maximálně čtyři měsíce dopředu jsem jim jejich léky napsala,“ řekla praktická lékařka Marie Kotková ze Šumperka.

„Snažíme se už delší dobu dělat si menší zásoby, ale bez léku od nás nikdo neodejde, protože je můžeme okamžitě doobjednat, zásobování funguje několikrát denně. Nové ceny nestihneme na všech lécích do pondělí přepsat, na změnu budeme pacienty upozorňovat a samozřejmě dostanou účtenku zpokladny, kde najdou správnou cenu,“ řekla majitelka šumperské lékárny U Krále Jiřího Hana Sembdnerová.

Nemocní by se podle lékárníků měli obrnit trpělivostí, protože nejméně týden, spíše ale déle, potrvá, než se léková vyhláška usadí a firmy rozhodnou, zda ten který lék zlevní, nebo ne. „Nemá smysl se tím stresovat. Firmy reagují a do měsíce se rozhodně situace zklidní,“ vzkázala nemocným vedoucí lékárny vBohuňovicích. Vedení resortu zdravotnictví již dříve upozornilo, že celkové doplatky stoupnou nanejvýš o 150 korun za rok.