Liga na ochranu zvířat oslovila radní a vedení města letos v létě. Předložila také plán, který obsahoval finanční rozvahy, projekt na získání financí i vhodného pozemku.

„Od té doby s námi nikdo nejednal ani se nám neozval. Když jsme oficiální cestou zaslali otevřený dopis, v němž vysvětlujeme všechny aspekty vybudování útulku, na program zastupitelstva se tento bod vůbec nedostal. Je to pro nás zklamání,“ řekla předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Mirka Zagozdová.

Liga na ochranu zvířat hodlá útulek vybudovat v objektu v areálu bývalé zemědělské školy v Temenici. Opuštěný objekt by podle iniciátorů útulku potřeboval minimální úpravy.

„Jednalo se o bývalý objekt odchovny prasat na Školním statku v Temenici. Je to místo na okraji města, a přesto přístupné veřejnou dopravou. Splňuje všechny ochranné zóny, je spádové pro celý okres, je v poměrně dobrém technickém stavu a vyžaduje nízké náklady na rekonstrukci i pořizovací náklady,“ vysvětlila Zagozdová.

Jak dodala, pro plán se podařilo získat také významného garanta, s útulkem má totiž zájem úzce spolupracovat Střední odborná škola v Temenici. Azyl pro opuštěná zvířata by mohl sloužit pro celoroční praxi studentů oborů Ochrana přírody a Agropodnikání.

Plány ochránců zvířat jsou velkorysé

Kromě útulku by v zařízení fungoval také psí hotel, pro nemocná zvířata také jakási obdoba léčebny dlouhodobě nemocných a stacionář.

„Občané – pejskaři přinesou každoročně do pokladny města necelý milion korun, a kolik to bylo v součtu za posledních deset let, není třeba složitě počítat. Roční přínos od majitelů psů stačí pohodlně na provoz útulku. Není žádná jiná zájmová skupina občanů, která by takto finančně přispívala do pokladny města a radnice jim za to nevěnuje žádnou podporu ani finanční prostředky,“ uvádí ve svém otevřeném dopise šumperským občanům i zastupitelům Liga na ochranu zvířat.

Radnice útulek nejspíš nepodpoří

O tom, že by radnice projekt podpořila, lze ovšem nyní pochybovat. Nedávno totiž uzavřela smlouvu s dalším útulkem ve Slezských Pavlovicích na Krnovsku, kam by byli sváženi zatoulaní psi v případě, že by se naplnila kapacita útulku v Zábřehu.

Navíc se radnici ozval chovatel, který má zájem provozovat útulek v obci v těsné blízkosti Šumperku a pro tyto účely bude financovat koupi i zařízení vhodného objektu.

„Radnice by nemusela nic investovat, s majitelem by pouze uzavřela smlouvu na umísťování odchycených psů. Problém s umístěním zatoulaných zvířat by byl zcela vyřešen,“ domnívá se tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Šumperští stoupenci Ligy na ochranu zvířat usilují o vybudování azylu pro opuštěná zvířata v okresním městě již řadu let. Před třemi roky například upozornili na otřesné podmínky, které panovaly ve psím útulku v Červené Vodě, kam se převáželi odchycení psi z celého Šumperska.

Hladová a zanedbaná zvířata tam živořila v bídných podmínkách, psi se dokonce pojídali navzájem. Po tomto skandálu šumperská radnice uzavřela smlouvu s útulkem v Zábřehu, jeho kapacita je však omezená.