„Nenapadlo mne, že tady někdy budeme mít takovou pěknou silnici. S cestou, která k nám vedla před povodní, se to nedá vůbec srovnat. Komunikace měla jen provizorní asfalt, teď tu máme krásnou cesta bez děr,“ pochvaluje si Juraj Burkuš.

S rodinou bydlí na kopci, proto by se nikdy nenadál, že i jeho ohrozí velká voda.

„Když začala loni v červnu průtrž mračen, strach jsme vůbec neměli. Na domem ale teče potok, který zatarasily stromy. Voda se vylila z břehů, zatopila domek a zničila zahradu,“ zavzpomínal Burkuš.

„Bylo to dílo zkázy. Voda strhla břehy, tekla pod asfalt a celá cesta se zřítila dolů na další místní komunikaci,“ popsal starosta České Vsi Jindřich Jermář (ČSSD).

Rodina nakonec zůstala bez přístupové komunikace dlouhých patnáct měsíců. Aby se Burkušovi dostali domů, museli jezdit přes pole. „Nešlo ani tak o zajížďku, ale když zapršelo, tak se blátem nedalo projet. Bylo to hodně nepříjemné,“ řekl Burkuš.

„Taková cesta nevede ani na Červenohorské sedlo,“ řekl uznale starosta. Obec na stopadesátimetrový úsek komunikace, zábradlí a opěrnou zeď získala z povodňových dotací necelých pět milionů korun.

Česká Ves v povodňových opravách finišuje. Kromě cesty je dokončená oprava lávky u restaurace Šafrán za milion korun. Problémem zůstává dvanáct sesuvů, kterých je na katastru obce nejvíce z celého Jesenicka.

„Tři patří k nejnebezpečnějším a ty musíme co nejdříve začít řešit, protože ohrožují životy i majetek obyvatel. Bez pomoci státu si ale neporadíme, protože náklady na zabezpečení svahů jsou v desítkách milionů korun,“ dodal Jermář.