„V minulosti se často stávalo, že většina krajských investic se soustředila na Olomoucko. To už dnes neplatí. Do oprav silnic na severu regionu šly stovky miliónů korun,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Pošta v Zábřehu.
Pošta v Zábřehu ořezala otvírací dobu o čtvrtinu. Jak dopadly změny jinde?

Rekonstrukce cesty mezi Hanušovicemi a Novou Seninkou se uskutečnila díky česko-polskému dotačnímu projektu. Z celkových nákladů ve výši 113 miliónů korun na českou část oprav hradil Olomoucký kraj zhruba třetinu, zbytek pokryla dotace.

„Projekt se týkal stavebních úprav silnice II/446 od Hanušovic směrem k Nové Senince až po křižovatku se silnicí III/44649 v délce téměř třináct kilometrů na české straně. U našich polských sousedů se pak rekonstruovalo necelých osm kilometrů okresní silnice od obce Stronie Ślaskie přes Bolesławów - Nowa Morawa až ke státní hranici,“ upřesnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Dům kultury v Šumperku v pátek 2. října.
Proměnu kulturáku v Šumperku za čtvrt miliardy má připravit přední architekt

Na více než 140 miliónů korun pak přišla rekonstrukce komunikace od hranic Pardubického kraje do Leštiny na Zábřežsku. Opravou prošlo více než dvanáct kilometrů cesty, která nyní lépe zvládne dopravní zatížení.

Obě silnice představitelé kraje oficiálně otevřeli poslední zářijový den. V té době ještě v některých úsecích pracovali stavbaři. Pro řidiče byla cesta ze Zábřehu na Kosov zprůjezdněna 1. října.