„Větší počet aut určitě jezdí a problémy jsou. Nejsme zvyklí na to, že se nedá přejít cesta. Protože jezdí kolony, nezastavují na přechodech, nerespektují třicítky, které máme u školek a školy,“ řekl místostarosta Dolních Studének Michal Strnad.

Aut projíždí obcí dvoj až trojnásobek oproti běžnému stavu.

„Když vyjíždíte z místních komunikací, tak docela čekáte. Trochu nám to rozděluje semafor u mostu mezi Postřelmovem a Sudkovem, kolony jsou nárazové. Je dlouhá řada aut a pak chvilku prostor,“ popsal.

Mimoúrovňová křižovatka na D35 u Mohelnice - vizualizace úseku Staré Město - Mohelnice z videoprezentace ŘSD
VIDEO: Příprava D35 z Mohelnice se pohnula. Takto má nový úsek vypadat

Největší nápor aut zažívá Postřelmov. Přes centrum obce je oficiálně svedena veškerá doprava z obchvatu. Značky na hlavním tahu sice omezují rychlost na třicet kilometrů v hodině, přesto je situace například pro cyklisty velmi nepříjemná.

„Aut přibylo hodně. Teď to ještě jde, největší problém bývá kolem osmé ráno a mezi třetí a čtvrtou odpoledne,“ poznamenala prodavačka v prodejně pečiva.

Objízdná trasa vede přes Postřelmov. Ve směru do Šumperka dále přes Sudkov a Dolní Studénky, v opačném směru přes Bludov a Chromeč. Řada motoristů si ale hledá alternativní trasy. Například přes Rovensko a Vyšehoří.

„Nárůst dopravy je asi jednou takový. S větším počtem aut se musí počítat, když se něco staví a některé trasy jsou zavřené,“ řekl starosta Rovenska Josef Šincl.

Stavba obchvatu Bludova úplně uzavře obchvat Postřelmova.
Stavba obchvatu Bludova zavře obchvat Postřelmova, na tři měsíce

Tříměsíční uzavírku si vyžádalo budování velkého křížení v místě napojení obchvatů Bludova, Postřelmova a Chromče. Součástí stavby prvně jmenovaného je totiž vybudování dvou mimoúrovňových křižovatek, dvou okružních křižovatek, jedné stykové křižovatky a jednoho připojení na okružní křižovatku.

„Mimoúrovňové křížení nové a staré silnice u Postřelmova vznikne deltovitým uspořádáním, které stavbaři napojují na současnou silnici I/44 od Zábřehu,“ uvedl Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Podle současných předpokladů by uzavírka měla skončit v půli prosince.