Na rozlehlé pláni kousek od centra Zábřehu tvořili poslední zářijový pátek pracovníci městské firmy Eko servis neobvyklý chodník. „Je to takováhle forma. Nalije se do ní beton, pak se forma vytáhne a zůstane vzorek,“ popisuje jeden z dvojice mužů.

Experimentální chodník z cihlového recyklátu bude jednou z věcí, kterou v sobotu uvidí a zažijí návštěvníci akce Perla žije. Na území bývalé textilky budou k vidění landartové a výtvarné instalace, vystoupí místní dechový orchestr, kapely, program připraví dům dětí nebo skauti.

„Oslovili jsme spoustu sympatických subjektů, které tu budou vystupovat zadarmo. Co je v Zábřeze dobré, to jsme se sem snažili dostat,“ říká organizátor akce Ondřej Pchálek.

Jako architekta jej oslovil majitel areálu, aby vytvořil studii na zastavění tohoto území.

„Řekl jsem dobře, ale zkusme sem nejprve dostat lidi. Jen tím, že se lidé na to místo dostanou a zažijí si ho, o něm mohou začít uvažovat,“ říká architekt.

Může tu vzniknout skvělá zábřežská čtvrť

Místo může být podle jeho slov skvělé pro bydlení. Nachází se v centru města a zároveň v blízkosti rybníků. Na město jej lze dobře napojit.

„Bude to dlouhodobá a náročná věc, ale myslím, že v horizontu dvaceti let tu může vzniknout skvělá zábřežská čtvrť,“ uvažuje mladý muž.

Právě dlohodobá urbanistická vize města je předmětem výstavy Ideální Zábřeh, která je do poloviny října k vidění v architektonickém ateliéru u vchodu do areálu Talorm v centru města. Ve své vizi Ondřej Pchálek navrhuje, jak rozvinout historickou městskou architekturu, jak pracovat se zelení, jak do města zapojit zapomenutá místa na periferii či právě bývalé tovární areály.

„Zábřeh je postprůmyslové město. Je hodně prořídlé, i v centru je řada volných parcel, které byly dříve zastavěné a nyní jsou prázdné. Můj plán se zabývá tím, jak městskou strukturu dokončit,“ říká Ondřej Pchálek.

Jedná se podle jeho slov o idealistickou vizi Zábřehu, jak by mohl vypadat, pokud by přišel například velký zaměstnavatel, vznikla potřeba nového bydlení a posunu města vpřed.

„Přijde mi důležité, aby každé město mělo svou vizi. Dnes je to nestandardní, ale dříve si města pořizovala regulační plány, ve kterých byl výhled na jejich rozvoj desítky let dopředu,“ uzavírá architekt.

Výstava je přístupná denně od 16 do 19 hodin.