Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán Šumperku zastupitelé zatím neschválili

Šumperk – Územní plán města Šumperk se stal ústředním bodem jednání zastupitelstva, které se konalo 21. července. Šumperští zastupitelé plán zatím neschválili s tím, že 25. srpna se bude konat pracovní schůzka, na které firmy a občané vysvětlí své námitky.

24.7.2011
SDÍLEJ:

Občané Šumperku na jednání o územním plánuFoto: DENÍK/Hana Kubová

Definitivní schválení strategického dokumentu se na program zastupitelstva dostane na podzim.

Zastupitelstva se zúčastnila většina občanů i zástupců firem, kteří k územnímu plánu podali námitky. Nespokojení byli především vlastníci parcel, s jejichž pozemky územní plán výhledově počítá jako s veřejným prostranstvím a nikoliv jako s územím, kde se může stavět.

„Podle územního plánu by na části našich pozemků měla být veřejná zeleň, přitom nedaleké pozemky patří městu, proto by bylo vhodnější, kdyby si radnice veřejné prostranství naplánovala na svých parcelách. Pro nás je to diskriminační,“ uvedla obyvatelka Šumperka, které se nový územní plán nelíbí.

Někteří zastupitelé chtěli projednání námitek k územnímu plánu z programu zcela vyřadit, podklady, které jim připravili úřednici z radnice označili za nedostatečné.

„Máme rozhodovat o námitkách k územnímu plánu, ale ve zpracovaném materiálu jsou popsány velmi stručně. Měli bychom je vyslechnout v plném změní, abychom věděli, čím občané a firmy argumentují. Bez toho odpovědně rozhodnout nelze,“ konstatoval zastupitel za ODS Tomáš Potěšil.

Zastupitelé nakonec o zapracování námitek a připomínek do územního plánu nerozhodli, následovat bude pracovní schůzka zastupitelů s autory dokumentu i nespokojenými občany a podnikateli.

Územní plán je druh studie, která si klade za cíl prostorové a funkční uspořádání území a jeho využití. V Česku je územní plán vyhotovován na základě stavebního zákona, schvaluje ho zastupitelstvo obce. Dokument zpravidla závazný na desítky let, zjednodušeně řečeno, určuje, co na kterém místě ve městě má nebo nemá být. Například plocha v plánu označená jako zeleň nemůže být v budoucnu zastavěna.

V Šumperku zastupitelé rozhodli o pořízení nového územního plánu v roce 2007, pak následoval maratón nejrůznějších projednávání. Hotový návrh zhotovený brněnskou firmou Knesl-Kynčl byl pak od konce letošního května do začátku července zveřejněn a veřejnost mohla uplatňovat námitky.

Autor: Hana Kubová

24.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ilustrační fotografie.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Na stránce tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení