Hygienici poukazují na to, že v současné době neexistuje žádný důvod pro preventivní užívání jodových tablet v souvislosti s havárií v Japonsku. Pokud by někdo přípravky sloužící k prevenci z důvodu kontaminace radioaktivním jodem přesto užil, může si způsobit zdravotní obtíže.

„Ptali se již dva, tři lidé, zda máme tyto přípravky,“ uvedl Pavel Kalman z lékárny v olomoucké Kmochově ulici. „Jen se zajímali, zda jsou k dostání. Není důvod podléhat nějaké panice, ale sledovat situaci a věnovat pozornost objektivním informacím z kompetentních zdrojů. Bohužel, jak jsme zjistili, sklady jsou prázdné, mizí přípravky na předpis i volně prodejné,“ kroutil hlavou lékárník.

Lidé se ptají i v dalších lékárnách. „Naprostá většina z nich si podle mé zkušenosti situaci nechá vysvětlit, dokonce sami přicházejí i s tím, že by užívání nemělo smysl a jen si to k nám jdou ověřit,“ popisuje zkušenost ze své praxe další olomoucký lékárník Aleš Krebs.

Podle České lékárnické komory většina jodových přípravků na českém trhu nejenže není určena k prevenci při kontaminaci radioaktivním jodem, ale ani jejich obsah není k danému účelu vhodný. Zpravidla se jedná o přípravky k doplnění nedostatečného přísunu jodu do organismu. Jsou mezi nimi doplňky stravy i registrovaná léčiva, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis.

Lékárníci apelují, že vzhledem ke zdravotnímu riziku při dlouhodobém příjmu jodu je vhodné, aby byli pacienti užívající také přípravky pod lékařským dohledem a neužívali je bez porady se zdravotnickými odborníky.

„Česká lékárnická komora je v kontaktu se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Ze strany úřadu došlo k opakovanému ubezpečení, že na území České republiky nelze nyní ani v následujícím období očekávat, že by bylo u nás nutné v souvislosti s havárií v Japonsku použít jodové tablety,” sdělil Stanislav Havlíček.

„Užívání jodových tablet v souvislosti se zmíněnou havárií nemá smysl. Je možné, že se přípravky pokusí získat a nelegálně rozprodávat překupníci, kteří mohou mít profit z případného vyvolávání paniky.“