V Šumperku byl babybox otevřen 19. ledna 2009, je to první dítě, co zde bylo za dobu existence tohoto zařízení odloženo.¨

Na nedělní službu zdravotníci šumperské nemocnice hned tak nezapomenou, v neděli krátce po deváté hodině ráno se totiž ozvala signalizace, která ohlásila aktivaci babyboxu. Za necelou minutu držela zdravotní sestra několik hodin starou holčičku.

„Holčička byla v pořádku, byla zabalená do velké pleny na které ještě byly zbytky krve, a do osušky. Kontaktovali jsme již odbor sociálních věcí,“ řekla lékařka novorozeneckého oddělení Šumperské nemocnice Marie Nováková.

Děvčátko dostalo od sestřiček jméno Valentýna, protože v pondělí 14. února má svátek Valentýn. Miminko hýčká celý personál.

„Holčička je krásná, je dobře, že vše dobře dopadlo a skončila u nás,“ řekla sestra novorozeneckého oddělení Irena Horáková.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess a autor celého projektu působícího v České republice si pro malého nalezence přál jméno Martina. Mobil Ludvíka Hesse totiž signalizuje otevření jakéhokoliv českého babyboxu, kterých je již v české republice již dvaačtyřicet.

„Vzápětí po signálu mi volal správce šumperské nemocnice Martin Pelnář, s nímž jsem babybox zřizoval a považuji jej za duchovního otce bedýnky pro děti v Šumperku. Na jeho počest jsem holčičce dal pracovní jméno Martinka,“ uvedl Ludvík Hess, sestřičky ale zatím dítěti říkají Valentýna.

Děvčátko, pro které start do života nezačal právě optimálně, stejně pojmenují teprve adoptivní rodiče, které v případě, že se nepřihlásí biologická matka, může mít za několik týdnů.

V republice je to již 42. odložené dítě, které skončilo v tomto zařízení.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě. Cílem je, aby vyhřívaných schránek v Česku bylo 70, tedy aspoň jedna v každém někdejším okresním městě. Odložené děti vzápětí projdou kompletním vyšetřením zdravotního stavu a pracovnice sociálně právní ochrany dítěte dá soudu návrh na adopci.

V současné době funguje v zemi 42 babyboxů. Z celkového počtu 42 odložených dětí bylo 27 holčiček a 15 chlapců.

V Olomouckém kraji fungují babyboxy dohromady tři. Kromě Šumperka mohou matky v nouzi odložit dítě také v babyboxu umístěném v olomoucké fakultní a přerovské nemocnici. Ve fakultní nemocnici již v babyboxu nalezli od roku 2006 zdravotníci dvě děti, v Přerově nebylo dosud odloženo žádné.