Tuto investicí za třiačtyřicet milionů korun, z nichž čtrnáct a půl milionu korun poskytla Evropská unie, představilo před několika dny s velkou slávou a zároveň i s obavami Zemědělské družstvo Jeseník ve svém středisku v Bělé pod Pradědem.

Bez modernizace by družstvo s chovem krav muselo skončit. Nad zemědělci přesto visí hrozba. Cena mléka je tak nízká, že v družstvu mají strach, jak budou splácet úvěr.

„Neměli jsme jinou cestu. My se v této horské lokalitě nemůžeme živit ničím jiným než chovem dobytka. Proto jsme museli volit, zda dělat kvalitní produkty s vysokým podílem automatizace, nebo bychom skončili s dojením úplně,“ řekla předsedkyně družstva Marie Bubíková.

Před rokem ale v družstvu netušili, jak dramaticky se změní situace na trhu mléka. „Loni jsme dostávali za litr mléka deset korun, teď jen pět korun sedmdesát haléřů. To je obrovský propad. Takže úvěr rozhodně nebudeme splácet bez problémů,“ uvedla Bubíková.

V novém kravíně bude ustájených čtyři sta čtyřicet krav a jalovic, které sem zemědělci sestěhují ze starých kravínů.

„V původních kravínech měly krávy řetězy na krku, neměly pohodu a zaměstnanci se tam nadřeli jako koně. Teď máme volné ustájení. V dojírně si krávy samy dojdou na místo, počítač přes čipy krav zjistí, která z nich je připravená na dojení. Vše je řízené počítačem. Mléko je okamžitě chlazené. Nepřijde do styku s člověkem. Je to technologie jednadvacátého století,“ vysvětlila Bubíková, v čem spočívají největší rozdíly mezi starým způsobem ustájení dobytka a moderním kravínem.