Bludovští si tak chtějí vzít zpět český rekord v nejdelší autodráze. Ten Bludov už jednou držel. V roce 2009 zde postavili dráhu dlouhou tři sta metrů a devětasedmdesát centimetrů. Skládala se z více než tisícovky dílů.

Před třemi lety ale Bludovu rekord sebrali dobrovolní hasiči z Čimelic na Písecku. Ti postavili trať dlouhou 458,7 metru. Potřebovali na to 1868 dílů.

Před rokem se v Bludově rozhodli, že si rekord vezmou zpátky. „Pozvali jsme na sobotu i čimelické hasiče, ale omluvili se, že nepřijedou. Prý nás ale pozvou příští rok k nim, až se pokusí náš rekord znovu překonat. Naši autodráhu ale nedostanou," směje se Zbyněk Poisl.

Část dílů je jeho vlastních, další donesli lidé po výzvách v médiích. Jak dlouhá nakonec dráha bude, se ukáže až v sobotu. „Lidé nám nosí díly i na poslední chvíli a my je zapracováváme do dráhy. Další díly je naopak nutné vyřadit, protože už nejdou zprovoznit. Můžu ale už teď říct, že rekord určitě překonáme," prozradil Zbyněk Poisl.

Druhým rekordem, který v sobotu v Bludově padne, bude největší počet přítisků k poštovním známkám s místní tématikou. „Nápad vzešel z iniciativy místního filatelisty Karla Adama, který vlastní jednatřicet přítisků ke známkám s motivy bludovských pamětihodností a zajímavostí," sdělila ředitelka bludovského kulturního domu Jarmila Divišová.

Zábavné odpoledne s bludovskými rekordy začíná ve čtrnáct hodin. Zahájení a vyhlášení výsledků bude moderovat známá moderátorka počasí Alena Zárybnická, který prý organizátorům slíbila, že přiveze sluníčko.

Od půl třetí odpoledne se bude na zahradě za kulturním domem konat bohatý doprovodný program. Vystoupí v něm Fit Active Team Věry Formánkové, vicemistr Evropy v hodu nožem a tomahawkem Fery Olbort, skupina historického šermu Barbaři a se show ve stylu Michaela Jacksona se představí Honza Moflar. O hudební doprovod se postará Beg Bie Country. Vstupné je dobrovolné.