„Máme v úmyslu vytvořit velmi nevšední interaktivní expozici, která bude vypovídat o zajímavostech Jeseníků i obce Bludov. Nebude to klasické nudné muzeum, ale vše se bude hýbat, vydávat zvuky, další exponáty si budou moci návštěvnici ohmatat nebo k nim přivonět, budou vnímat všemi smysly. Informace se budou dozvídat formou her a dalších aktivit," vysvětlila záměr předsedkyně občanského sdružení Jeseníky přes hranice Tereza Schreiberová. Inspiraci pro netypické muzeum našli členové sdružení v Alpách, kde jsou podobné expozice poměrně vyhledávané.

Muzeum se bude nacházet v centru Bludova v budově, kterou místní nazývají Březinův statek. Neobývaný objekt obec zakoupila před několika lety za 1,6 milionu korun. Sdružení ho nyní darovala, ve smlouvě se ovšem pojistila, že pokud projekt ztroskotá, obec svůj majetek získá zpět.

„Budovu jsme tehdy koupili, protože se nachází na strategickém místě obce a chtěli jsme mít jistotu, že bude mít smysluplné využití. Ale naše záměry pro možné kulturní užití objektu jsme nestačili uskutečnit. Nabídka občanského sdružení se nám zdála velmi zajímavá, protože pokud se podaří do obce přilákat turisty, profitovat budou i zdejší majitelé obchodů, cukrárny i restaurací," řekl starosta Bludova Pavel Ston.

Místní obyvatelé se k projektu staví spíše kladně. „Dříve se říkalo, že v Březinově statku bude amfiteátr, což by asi lidem v okolí vadilo. Muzeum je ale dobrý nápad, je škoda, aby budova byla prázdná a chátrala," řekl muž z Bludova, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zábavné muzeum by mělo být atrakcí pro návštěvníky Jeseníků a otevřeno bude celoročně. „Například v zimě, kdy jsou turisté v Jeseníkách na celodenním pobytu a je pro lyžování nepříznivé počasí, chybí možnost alternativního vyžití," dodala Tereza Schreiberová.

Vnitřní expozice zabere 500 plošných metrů, využita bude také zahrada o ploše čtvrt hektaru. V ní bude především dětem sloužit hřiště s různými atrakcemi i vodními prvky, jako jsou například stavidlo či vodní mlýnek.

Rozpočet na celý projekt počítá s celkovými náklady 11,5 milionu korun. Občanskému sdružení Jeseníky přes hranice se podařilo získat dotaci, která pokryje 85 procent nákladů, zbytek zajistí z vlastních zdrojů. Provoz muzea chce krýt ze vstupného, předběžně počítá, že vstupenka pro dospělého bude stát 90 korun, o 20 korun méně pro děti. „Odhadujeme, že muzeum ročně navštíví několik tisíc lidí," domnívá se Tereza Schreiberová.

Podle předsedy Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jana Závěšického obci otevření muzea přinese značné zviditelnění. „Bludov přestane být průjezdním místem, již nyní má velký potenciál vzhledem k tomu, že se zde nacházejí lázně. Záležet ale bude na dobré propagaci," konstatoval Jan Závěšický.

Zábavné muzeum Jeseníky v Bludově v číslech

Náklady na vybudování expozice i opravu objektu: 11,5 milionu Kč
Plánovaný počet zaměstnanců: 3
Předpokládané roční provozní náklady 1,5 milionu Kč
Zahájení úprav: léto 2013
Otevření: léto 2014