Kulturní dům ve středu Brníčka byl spojený s rodinou Lukasů. Ta v centru nevelké severomoravské obce vybudovala penzion s koupalištěm.

„Já jsem majitele té budovy znal. S jeho starším bratrem Karlem jsem chodil do jedné třídy v obecné škole. Strejda těch dvou kluků byl generál Lukas. Bratr toho generála byl v Americe. Tam vydělal nějaké peníze a postavil za to penzion a koupaliště. Na penzionu bývala reklama Cizinecké pokoje,“ vzpomíná bývalý místostarosta Brníčka a pamětník Miroslav Grulich.

Bývalý hostinec je spojený se jménem generála Karla Lukase. Za první světové války sloužil v československých legiích, během té druhé se zapojil do bojů v severní Africe. Po únoru 1948 byl označen za reakčního západního důstojníka a propuštěn z armády. Roku 1949 byl zatčen Státní bezpečností, obviněn z velezrady a uvězněn.

Pravým důvodem se ale stal luxusní vůz značky Packard, který si přivezl z USA, a také západní zboží. Příslušníci tajné policie po Lukasově zatčení chodili pravidelně do jeho bytu a všechny věci rabovali. 2. května byl Lukas při jednom výslechu brutálně zmlácen šesti příslušníky Státní bezpečnosti. Na následky rozsáhlých zranění zemřel. Jeho smrtí chtěla státní bezpečnost zahladit stopy po vykrádání.

Zřícenina gotického hradu nad obcí Brníčko
Má své kouzlo. Hradní zříceninu Brníčko vyhledávají turisté i filmaři

V té hospodě jsem se ženil, vzpomíná pamětník

Penzion s restaurací byl po komunistickém převratu Lukasům zabaven a vydán národnímu výboru. „Manželka toho Lukase tam měla hospodu ještě za Jednoty. V pokojích penzionu bydleli. Pro jednu rodinu to ale bylo velké, tak tam bydlely rodiny dvě. Promítalo se tam kino, dělaly se plesy. V té hospodě jsem se ženil, jako asi všichni tady z dědiny,“ vzpomíná Miroslav Grulich.

V roce 1966 sál při plese vyhořel. Obec budovu v akci Z rekonstruovala, znovu se otevřela v roce 1972. Sloužila jako kulturní dům a tělocvična. Na zdejším koupališti i v kulturním domě vystupovala řada známých umělců.

„Spíš by byla otázka, kdo tady nebyl, než kdo tu byl. Na koupališti byl koncert Elánu. Bylo to v úterý, přesto bylo narváno. Hrála tu spousta orchestrů, velké kapely, vystupovali tu třeba František Ringo Čech, Jiří Schelinger, Karel Zich, Naďa Urbánková a další,“ doplnil Miroslav Grulich.

Po sametové revoluci se kulturní dům vrátil potomkům původního vlastníka. Ten jej prodal. Nakonec se areál dostal do exekuce a obec jej za 613 tisíc korun vydražila. Dům před ní prošel statik, jehož verdikt zněl: Není tu co bourat, opravte střechu, ať sem neteče, a budova bude ve stavu hrubé stavby.

Starosta Bludova Pavel Ston.
Obchvat vyhlížíme s velkou nadějí, říká starosta Bludova

Nová střecha, pak rekonstrukce

Obec loni na kulturním domě nechala postavit novou střechu, letos se pustila do jeho celkové rekonstrukce. Pětadvacet milionů z celkových 42 pokryje dotace, na zbytek si obec vzala dlouhodobý úvěr. „Za tři týdny by se tam měla vyměnit okna. Budova se uzavře a bude možné uvnitř pracovat nepřetržitě za jakéhokoli počasí,“ řekl starosta Brníčka Jiří Bartoš.

Budova by měla po rekonstrukci sloužit znovu jako kulturní dům, zázemí pro místní spolky a tělocvična. „Alfa a omega je, aby tam byla hlavně tělocvična. Třicet let tu naši školáci neviděly tělocvičnu, až od šesté třídy ve škole v Hrabišíně. Věřím, že budova už do budoucna vlastníka nezmění, aby mohla sloužit pro další generace,“ dodal starosta Bartoš.