Ke hřbitovu v Zálesí vedou od hlavní silnice staré kamenné schody. Na stromě visí cedulka s nápisem Kostel, odkazuje však k budově, která tu dávno nestojí.

Zchátralý barokní kostel svaté Barbory byl patrně na pokyn místního národního výboru zbořen v roce 1989. Na pachatele bylo podáno trestní oznámení, na místě nad vesnicí však zbyla jen hromada kamení.

„Na tom místě byla suť a černá skládka. My jsme ho vyčistili a udělali zde jednoduchý objekt nazvaný Brána pro Barborku. Jedná se vlastně o houpačku,“ řekla předsedkyně spolku Světakraj Zdeňka Morávková. Ten expozici v bývalé márnici buduje.

Na místě bývalého kostela se konal festival, začali jej navštěvovat lidé. S městem Javorník se podařilo dohodnout opravu márnice přilehlého hřbitova. Objekt bude sloužit jako muzeum osady Zálesí.

Součástí expozice je životní příběh místní rodačky Heleny Křížové. Její vyprávění je zároveň kronikou dvacátého století v Zálesí. Přední stěna je věnována historii kostela, poslední část pak hornictví. Poblíž Zálesí se nacházelo naleziště uranové rudy.

„Budou se zde ještě vracet některé prvky z kostela. Ozval se nám pán, který do něj chodil hrát na varhany. Když kostel strhávali, zachránil z něj alespoň některé píšťaly. Schovával je u sebe doma schovával,“ řekla Zdeňka Morávková.

Návštěvníci budou moci spatřit i dřevěné truhly, které sloužily jako kryty na náhrobky.

„Aby kamenická práce neutrpěla, vytvořili zdejší obyvatelé takové truhly se jménem a každý hrob jimi byl přikrytý. Dělali je zřejmě proto, že zimy tu bývaly tuhé a tvrdé,“ dodala Zdeňka Morávková.