Její kandidátka Ženy Sobotína dostala o procento víc hlasů než druzí Starostové a nezávislí, za něž kandidoval bývalý starosta Josef Širáň. Obě uskupení mají po třech mandátech.

Ženy Sobotína vytvořily koalici s nezávislým uskupením Za rozvoj obce a budoucnost dětí, která má dva mandáty. Její lídr Kamil Talpa, nováček mezi jedenáctkou zastupitelů, obsadil post místostarosty. V minulém volebním období pracoval jako člen kontrolního výboru. Celkem má sobotínská koalice těsnou většinu šesti křesel. Jejím třetím členem je ODS s jedním mandátem.

„Program naší kandidátky zřejmě voliče zaujal, proto nás podpořili. Byla bych ráda, kdyby se mi podařilo zvládnout funkci starostky a plnění povinností s tím spojených s důstojností,“ řekla Iveta Fojtíková.

V plánu má zlepšit komunikaci s občany a jejich informovanost prostřednictvím webových stránek i obecních novin. Jedním z cílů je také vytvořit zázemí pro kulturní akce a občanské aktivity, jako má na příklad obec Vikýřovice.

„Snaha bude získat dotace na investice. Ve srovnání s jinými obcemi jich Sobotín získal málo,“ řekla Iveta Fojtíková.

V zastupitelstvu byla čtyři roky a v nové funkci se jí budou hodit zkušenosti z práce na majetkoprávním odboru šumperské radnice i z předchozí práce na katastrálním úřadu.

Výměnu hlavy obce mají za sebou i nedaleké Velké Losiny. Bývalý starosta Miroslav Kopřiva už nekandidoval a veslo lídra ČSSD a vzápětí i starosty předal Norbertu Pfefferovi, který kandidoval za sociální demokraty jako bezpartijní. Dosud pracoval jako vedoucí odboru na Správě železniční dopravní cesty.

ČSSD volby v obci s pěti mandáty vyhrála a koalici stejně jako minulé volební období vytvořila s KSČM. Dohromady mají obě strany těsnou většinu osmi křesel z patnácti. TOP 09 má ve Velkých Losinách čtyři mandáty, ODS dva a lidovci jeden.

Zástupcem starosty zůstává ve Velkých Losinách Ivana Blažková (ČSSD), funkci bude ale na rozdíl od minulého období vykonávat jako neuvolněná místostarostka.

Obce v údolí řek Desné a Merty zažívají po letošních volbách velké změny. Starosta zůstal ve funkci jen v Loučné nad Desnou, Rejcharticích a Petrově. Velké Losiny a Sobotín už mají o změně jasno. V Rapotíně a Vernířovicích se volba starosty kvůli volební stížnosti ještě nekonala, v obou obcích je ale změna hlavy obce jistá. Vernířovický starosta už nekandidoval a rapotínský se o post už ucházet nechce. Ve Vikýřovicích se bude volba starosty 29. listopadu opakovat, protože při první se zastupitelé na nikom neshodli.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko