Přechod byl v těchto místech dlouhá léta. Krajský úřad na základě podnětu policie ale před časem rozhodl o jeho zrušení, protože nevyhovoval současným normám. Zebra odsud následně zmizela. Lidé tudy ale dál chodili tak, jak byli zvyklí.

„Možná ten přechod neodpovídal normám, ale lepší špatný přechod než žádný, řidiči se alespoň dávali pozor. Samozřejmě i já jsem neustále přecházel tam, kde jsem byl léta zvyklý. Jinak bych musel to místo cestou na horní náměstí obejít přes tři přechody, kde jezdí jedno auto za druhým," řekl Jiří Polášek ze Zábřehu.

Dnes už podobný problém řešit nemusí. Radnice si vybudování nového přechodu, který bude v souladu se všemi předpisy, dala před časem jako prioritu. „Bylo to opravdu nejrizikovější místo ve městě. Proto jsme na jaře slíbili občanům, že najdeme prostředky na jeho úpravu," sdělil místostarosta města Karel Crhonek, který má ve své kompetenci dopravu.

Nový přechod je bezbariérový, má středový dělicí ostrůvek a je i osvětlený. Vybudovat se ho podařilo za jediný měsíc, přičemž zakázku získala městská společnost EKO servis. Náklady hradilo město. Celkově přišel na téměř devět set tisíc korun.

Další bezpečný přechod začne chodcům ve městě sloužit už za několik dní. Do poloviny listopadu skončí přestavba křižovatky ulic ČSA, Postřelmovské a náměstí Osvobození na kruhový objezd. Spolu s ní se podařilo vybudovat bezbariérový a osvětlený přechod přes ulici ČSA u Domu kultury.

Většinu prostředků v tomto případě město získalo formou dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ten poskytl 676 tisíc korun, což jsou tři čtvrtiny celkových nákladů. Zbytek doplatí město.

Do bezpečí chodců šly v Zábřehu nemalé prostředky už v minulých letech. Díky nim se podařilo rekonstruovat přechody přes výpadovku na Mohelnici v Olomoucké ulici u čerpací stanice Slovnaft i pod mostem směrem na Ráječek. Další opravený přechod je u marketu Lidl.