VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V cizí řeči i bez lavic. Alternativní školství na Jesenicku táhne

Jeseník, Vápenná – Ve školce na děti mluví učitelka anglicky, jejich o několik let starší vrstevníci zase při výuce nesedí v lavicích. Na Jesenicku se objevují alternativy ke klasickému způsobu vzdělávání. A rodiče o ně mají zájem.

30.8.2015
SDÍLEJ:

Učitelky. Ilustrační foto.Foto: Deník/Klatka Grzegorz

Good morning children. Tuto a další věty uslyší od září skupinka dětí v Jeseníku. Vzniká zde první anglická školka v širokém okolí. Soukromé zařízení s rozšířenou výukou angličtiny bude fungovat v pronajatých prostorách mateřské školy v Křížkovského ulici.

„Jsme skupina rodičů, která má děti v předškolním věku a dlouhodobě působila v zahraničí. Děti s námi do ciziny často cestují. Proto jsme cítili potřebu je od nejútlejšího věku vzdělávat v angličtině," vysvětlil motivaci pro vznik anglické školky jeden z jejích zakladatelů Jan Dvořák.

Kromě dvojjazyčné výuky bude mít anglická školka několik dalších specifik. Na rozdíl od klasických předškolních zařízení bude skupinu tvořit maximálně dvanáct dětí, pedagogové se jim tak budou moci intenzivnější věnovat. Do výuky zapojí též prvky alternativních vzdělávacích metod. Součástí výuky bude i řada poznávacích výletů a programů.

Výuku povede absolventka vysoké školy se zaměřením na jazyky, která dlouhodobě žila v zahraniční. Vedle ní budou ve školce působit další dvě pedagožky. Měsíční školné dosáhne 2700 korun.

Rodiče, kteří by měli zájem dítě do anglické školky umístit, se mohou stále hlásit. „Ještě nejsme plní. Protože jsme naše aktivity začali prezentovat až nyní, většina maminek nám řekla, že se jim to líbí, ale dítě už mají zapsané jinde a nechtějí to měnit," sdělil Jan Dvořák.

Nedaleká Vápenná se stala centrem příznivců Montessori pedagogiky. Od října začne při místní základní škole fungovat Montessori klub. Odpolední kroužek bude předstupněm Montessori třídy, kterou škola otevře příští rok v září. Navštěvovat ji budou moci děti prvního až třetího ročníku.

Za iniciativou stojí spolek Cestou s Montessori. Jeho zakladatelé hledali vzdělávací směr, který by pomohl jejich dětem rozvíjet se přirozeným způsobem.

„Děti přirozeně projevují chuť učit se. I děti, které se do první třídy hodně těší, to někdy po nástupu do klasické školy přestane bavit a nelíbí se jim tam. Hledali jsme způsob výuky, který vychází z přirozené motivace děti a nejde proti ní," objasnila důvod vzniku sdružení a jeho zaměření členka výboru spolku Zdeňka Morávková.

Podporu svých záměrů našel spolek u obce Vápenná a místní základní školy. „Je to způsob, jak vyjít vstříc dětem, které nechtějí být vzdělávány v klasické třídě. Byli jsme s touto nabídkou osloveni, a protože se mi tato možnost líbila, začali jsme o ní jednat," popsal ředitel Základní školy Vápenná Bořivoj Kubíček, proč se jeho škola rozhodla do Montessori vzdělávání jít.

Do klubu se přihlásilo šestadvacet dětí z celého Jesenicka a Rychlebských hor. „Mysleli jsme si, že zájemců bude pod dvacet, takový počet nás překvapil," podotkla Zdeňka Morávková.

Montessori výuka se na první pohled od té klasické liší tím, že děti nesedí v lavicích. Ve třídě má vlastní pracoviště, které si samo zvolí. Pracovat může samo, ve dvojici i ve skupině. Na rozdíl od běžné třídy postupuje jemu přirozeným tempem. Učitel jej podporuje, aby podávalo maximální výkon v oblasti, ve které je dobré.

Školská zařízení s výukou v cizích jazycích či s alternativními vzdělávacími programy na Šumpersku a Jesenicku neexistují. Například nejbližší Montessori škola existuje v Horce nad Moravou, Opavě a Pardubicích.

Autor: Petr Krňávek

30.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení