Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V gestapákovi, který vtrhl do bytu, poznal svého spolužáka

Šumperk /70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Druhá světová válka krutě zasáhla do osudu rodiny Sonnenscheinových ze Šumperku. Bruno Sonnenschein sem přišel z Kyjova už na začátku dvacátého století. Ve městě s manželkou Valerií provozovali výrobnu likérů a později i sodové vody v domě v dnešní Langrově ulici.

2.5.2015 1
SDÍLEJ:

Mladší z bratrů Sonnenscheinových Erich (uprostřed) na fotografii s tanečních hodin v Šumperku. Snímek pochází zřejmě z roku 1932.Foto: archiv Respektu a tolerance

Po roce 1935 se ale v Šumperku začal čím dál více projevovat vliv henleinovců, kteří vyzývali k bojkotu českých a židovských obchodů. V těchto podmínkách už Valerie Sonnenscheinová nemohla živnost udržet a v roce 1938 odešla do Olomouce. V roce 1942 musela nastoupit do transportu do Terezína, odkud putovala v prosinci 1943 do koncentračního tábora v Osvětimi, kde zahynula.

Její syn Kurt po studiu práv v Praze sloužil od roku 1939 v československé armádě. Pomocí ilegálního lodního transportu se dostal do Palestiny, kde vstoupil do britské armády. Po válce se vrátil do Prahy, ale v roce 1950 byl donucen opět odejít do Izraele. Zemřel o rok později při autonehodě ve svém posledním domově v kanadském Vancouveru.

Velmi zajímavý byl osud Kurtova mladšího bratra Ericha. Ten studoval agrární vědu na české univerzitě v Praze. Po obsazení Sudet se vrátil do Šumperku.

„Jednoho večera navštívil svého přítele a do bytu vtrhlo gestapo. „Erich v jednom gestapákovi poznal kamaráda ze školy. Seděli spolu osm let v lavici. Kamarádovi od gestapa byla celá situace velmi nepříjemná, takže gestapo byt rychle opustilo," popsal zajímavý příběh amatérský historik Gerhard Wanitschek, který se už více než dvacet let věnuje historii židovských obyvatel Šumperku.

Erich po této příhodě Šumperk raději opustil. Když nacisté v listopadu 1939 zavřeli českou univerzitu, odešel ke své matce do Olomouce, kde se o rok později oženil s dcerou zdejšího lékárníka Trudou Schnitzlerovou.

V září 1941 byl spolu s třiceti dalšími Židy z okolí zatčen. Několik měsíců strávil ve věznici gestapa v Brně. Všichni byli odsouzeni k trestu smrti oběšením. Z nevysvětlených důvodů byl Erich ještě s jedním spoluvězněm propuštěn. Ostatní zemřeli v Mauthausenu.

V roce 1942 ale Ericha, jeho ženu i matku čekal transport do Terezína a následně do Osvětimi. Tam byl v září 1944 navždy odloučen od své ženy. Jeho další cesta vedla do lágru Kaufering 3, který spadal pod koncentrační tábor v Dachau. Zde musel několik týdnů pracovat na stavbě podzemní továrny.

„Ke konci války byl tábor evakuován a Erich jel transportem neznámo kam. Vlak se dostal pod palbu letadel, která si vyžádala mnoho mrtvých a raněných. Transport však pokračoval v cestě. Erich vyskočil s několika dalšími lidmi z vagonu a několik dnů se schovávali v lese. Přespávali ve stodole a našli i něco k jídlu. Spojili se s farářem obce Schwabhausen, který jim pomohl pohřbít mrtvé. Téže noci přijely do vesnice americké tanky. Léta utrpení tak byla u konce," přiblížil okolnosti jeho osvobození Gerhard Wanitschek.

V srpnu 1946 se Erich vrátil do Prahy, aby dosloužil u československé armády. Na tři měsíce ho dokonce poslali do Šumperku. Pak pokračoval ve studiu a promoval jako genetik.

Oženil se s Růženou Deutschovou, jejíž první manžel zemřel v koncentračním táboře. Po komunistickém puči emigroval přes Švédsko do Vancouveru, kde se z dělníka na pile vypracoval až na prezidenta společnosti.

Právě on nechal v roce 1999 zhotovit žulovou pamětní desku nesoucí jména osmdesáti šumperských Židů, kteří byli zavražděni během holocaustu.

Jeho zajímavý příběh zpracovala také společnost Respekt a tolerance, která mapuje historii židovských obcí v regionu, do katalogu nazvaného Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti. Díky putovní výstavě se s ním teď mohou seznámit i školáci v celém kraji.

Autor: Michal Krestýn

2.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení