„Funguje to při každých volbách. Není to žádná novinka. Okrajové části jsou velmi vzdálené a jejich dostupnost je špatná," říká starostka Hanušovic Ivana Vokurková. Podobný systém jako při volbách v Hanušovicích funguje i při dopravě dětí do škol.

Při pohledu na mapu je jasné, že lidé z Potůčníku, Hynčic, Žlebu nebo Vysokých Žibřidovic by pěšky do volební místnosti nedošli. Například Žibřidovice, kde žije šest desítek lidí s právem volit, jsou od Hanušovic vzdálené přes šest kilometrů. Obyvatelé osad jsou navíc z velké části starší lidé a trápí je zdravotní potíže.

Věc má i svou finanční stránku. Objednat autobus vyjde levněji než zřizovat v horských osadách volební místnosti. „Máme tři volební okrsky, muselo by jich být šest," poznamenává starostka města, které leží v údolí řeky Moravy. Do každé volební místnosti by bylo třeba sehnat komisi, zapisovatelku či zajistit potřebnou techniku.

Podle Ireny Zachrdlové z volební komise, pod níž spadají i místní části Hanušovic, dopravy zdarma využívají především starší lidé, kteří nemají k dispozici vlastní auto.

„Pro starší a nemocné lidi je to obrovská výhoda. Pro lidi z horských končin a hlavně nás důchodce je to velká pomoc. Jinak bychom museli šlapat dva kilometry do kopce," pochvaluje si službu jedna z cestujících Julia Koňariková z osady Hynčice.