Návštěvníci výstavy si mohli výrobky nejen prohlédnout a zakoupit, ale mnohdy také ochutnat. Své produkty – Velkolosinské slané lázeňské oplatky – zde nabízeli manželé Všetýčkovi z Petrova nad Desnou. Receptury i výrobní postup si vymysleli sami, včetně příchutí.

„Sami už nemáme moc rádi sladké, takže jsme zkusili vyrábět slané varianty lázeňských oplatků. Tipovali jsme chutě, které by mohly vyhovovat zákazníkům. Dnes nabízíme sedm příchutí a testujeme osmou," řekl Miroslav Všetýček.

Vše si vyrábějí sami. „Třeba česnek naloupeme, nameleme, osolíme a uděláme česnekovou pastu," popsal výrobu slaných lázeňských oplatků Miroslav Všetýček.

Zájem o jejich výrobky prý předčil očekávání. Zákazníci si je už hledají sami. Potkat je mohou například na farmářských trzích v regionu, manželé se představili i na Garden Festivalu v Olomouci.

Nápady jim přitom nechybějí. „Rádi bychom představili bezlepkovou variantu oplatků, protože lidí s alergií na lepek přibývá," nastínil plány do budoucna Miroslav Všetýček.

Na prezentaci nazvané Křížem krážem krajem Jeseníků a Hané aneb šikovní lidé v horách a úrodném kraji se představily dvě desítky regionálních producentů či řemeslníků.

Před sokolovnou se tak děti mohly povozit na ručně poháněném kolotoči, který vyrobil zručný kovář. Zájemci si také měli možnost sami zkusit načerpat a vyrobit ruční papír stejným způsobem, jako to dělají už po staletí ve velkolosinské ruční papírně.

„Mnohá tradiční řemesla žijí dnes už jen díky šikovnosti a dovednosti několika lidí. Zároveň zde vedle regionálních výrobců prezentujeme i služby a zážitky," řekla Hana Olejníková z Místní akční skupiny Horní Pomoraví, která je koordinátorem značek kvality Jeseníky originální produkt a Haná originální produkt.

Území, kterého se obě regionální značky týkají, je přitom obrovské. Zahrnuje na pět stovek měst a obcí. Logo Jeseníky originální produkt mohou získat výrobci z Jesenicka, Bruntálska a severní části Šumperka. Dnes je jeho držitelem sedmasedmdesát výrobků, dvacítka služeb a sedmnáct zážitků.

Regionální produkty Hané pocházejí z rozsáhlé oblasti od jižní části Šumperska až po Kroměřížsko. Logem se zlatým klasem se nyní může chlubit pětasedmdesát výrobků a šest služeb.