V nejmenší obci kraje v Šléglově na Šumpersku přišlo k urnám 55 procent voličů. Tamní lidé se letos zcela odvrátili od pravice, ODS nedostala ani jeden hlas. Loni tam přitom strana jednoznačně vyhrála. Vyplývá to z údajů na www.volby.cz.

Ve Vikanticích došlo do volební místnosti deset ze 73 registrovaných voličů. Starosta obce to přičítá především nechuti k současné politice.

„Ta nechuť mezi lidmi je. Já jsem odvolil, ale že by to bylo s velkou chutí, to se říci nedá," řekl dnes ČTK starosta obce Miroslav Kročil. Naopak ve 30 kilometrů vzdáleném Janoušově si svou volební povinnost splnily tři čtvrtiny obyvatel. Do kraje volilo 28 z 39 voličů. "V obci je vždy velký zájem o volby, volební účast se tady pokaždé pohybuje mezi 60 až 70 procenty," řekla ČTK zapisovatelka volební komise Monika Kubíčková. Svou roli ve volebním zájmu obyvatel zřejmě hrálo i to, že do Senátu kandidoval zdejší starosta.

I přes více než padesátiprocentní účast měli rychle sečtené hlasy také v Šléglově, který je nejmenší obcí v kraji. K volbám přišlo 17 z 31 voličů. Největší přízeň v nejmenší obci kraje, kde je pouze devět obydlených domů, získali letos sociální demokraté, koalice TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty. Každému z nich dali lidé po čtyřech hlasech. Tři hlasy získali komunisté. Příznivce si však v obci našla i Suverenita - Blok Jany Bobošíkové pro Olomoucký kraj a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Naopak loni ve Šléglově jednoznačně vyhrála ODS, když získala pět hlasů. „Proč si ODS letos neškrtla, není třeba ani rozebírat," podotkl starosta obce Zdeněk Císař (TOP 09).

V celém Olomouckém kraji odvolilo v letošních krajských volbách 35,67 voličů, téměř o tři procenta méně než před čtyřmi lety.

O hlasy obyvatel Olomouckého kraje usilovali letos kandidáti na 18 kandidátních listinách, v minulých krajských volbách jich bylo o tři méně.