„Vedení firmy nám oznámilo, že 29. března rozhodlo o úplném zastavení výroby v Jeseníku ke konci dubna,“ uvedl Zdeněk Vrtný z Úřadu práce Jeseník.

Podle informace mediálního mluvčího OP Karla Samce to ale neznamená definitivní rozhodnutí.

„V případě jesenického závodu firma pouze preventivně nahlásila na příslušný úřad práce předběžné hromadné propouštění. Je to z toho důvodu, pokud by se věřitelé rozhodli, že ve zdejším provozu není již efektivní pokračovat s výrobou a že je potřeba ji ještě více sestěhovat,“ uvedl Karel Samec.

Jasno bude teprve po 26. dubnu, kdy se sejde věřitelský výbor podniku a bude jednat o tom, zda připraví vlastní restrukturalizační plán, anebo pošle závod definitivně ke dnu.

Jesenická pobočka OP Prostějov vznikla před šedesáti lety. Podle pamětníků to bylo proto, aby se na Jesenicku vyřešila zaměstnanost žen. Byla to protiváha Rudných dolů, které dávaly práci především mužům. I dnes tvoří 99 procent zaměstnanců ženy. Závod dává práci především lidem vyučeným v oboru krejčí, u nevyučených jsou to šičky.

V závodě se v pásové výrobě dělají pánské obleky a dámské kostýmy a pláště.

„Velká část zaměstnanců jsou lidé přeškolení z řady jiných profesí. Je tu hodně lidí z bývalého Moravolenu, který před časem skončil,“ uvedl ředitel závodu Jindřich Koryčan.

Asi polovina pracovníků pobočky je přímo z Jeseníku, druhá polovina dojíždí z celého Jesenicka. Mnozí z nich se přímo pro závod vyučili a pracují tady dvacet i třicet let.

Pokud by výroba opravdu skončila a všichni se zapsali na úřadu práce, mohlo by to nezaměstnanost v okrese Jeseník zvednout až o jedno a půl procenta. Míra nezaměstnanosti se dnes v okrese blíží k 19 procentům, s jarem ji o něco sníží sezónní práce.

„Byl by to pro Jesenicko velký problém. Tolik žen by tady těžko hledalo nové trvalé uplatnění. Žádná jiná práce trvalého charakteru zaměřená na ženy tady není,“ uvedl Zdeněk Vrtný.

Hromadné propouštění úřad práce v okrese zaznamenal v prvních letech tohoto desetiletí, kdy končily závody firmy Moravolen.

Po firmě v Prostějově se povídá, že provoz v Jeseníku zůstane zavřený jen na chvilku. Prý jej chtějí získat bývalí zaměstnanci firmy, aby šili dál, jde od ucha k uchu.

„Takových fám koluje víc, v této situaci ani není divu. Už jsem slyšel i to, že chci závod koupit já,“ řekl Jindřich Koryčan.

Oděvní podnik Prostějov je v úpadku od ledna 2010. Jeho závazky činí 1,6 miliardy korun. Jen bankám, nejvíc České spořitelně, dluží 1,2 miliardy korun.

Soudce Jan Kozák, který má insolvenční řízení na starosti, musí do 21. dubna počkat, zda někdo vypracuje reorganizační plán OP. Firma jej totiž vyhotovit odmítla a věřitelé se dosud k možnosti sestavit plán nevyjádřili.

„Právě čas je obrovský nepřítel. Situace je kvůli nedostatku peněz velmi kritická, ač se management snaží firmu zachránit, seč může,“ poznamenal soudce.