„Realizace by měla začít 13. srpna. Čekáme už jen na schválení výběrového řízení od poskytovatele dotace," řekla Miroslava Kalinová. Je místopředsedkyní Společnosti Vincenze Priessnitze, která akci zaštiťuje.

Obnova promenády bude trvat zhruba rok. Pracovníci odborné firmy během této doby vykácí stromy, které jsou ve špatném stavu, a vysadí úplně novou alej. Uprostřed nově vydlážděné komunikace budou záhony osázené růžemi a trvalkami. V prostoru před Jubilejní vilou vznikne přírodní inhalatorium s léčivými rostlinami, které budou příznivě působit na nemocné s dýchacími potížemi.

V těchto dnech naopak restaurátoři dokončují obnovu Polského pomníku na kolonádě. Celý pomník nejdříve odborníci demontovali. Bylo totiž třeba vybudovat nové základy. Následně se na původní místo vrátily schody i samotný mramorový monument, který restaurátoři vyčistili a na základě historických dokumentů domodelovali chybějící prvky. „Práce by měly skončit v polovině srpna," doplnila Kalinová.

Do péče restaurátorů se dostal i socha orla, která zdobí vrchol pomníku. Do sochy v minulosti někdo střílel, na jejím povrchu se našly stopy po třech projektilech.

Pomník z roku 1890 nechali vystavět Poláci jako výraz vděčnost zakladateli jesenických lázní Vincenzi Priessnitzovi. Slavnosti odhalení opraveného monumentu je naplánováno na přelom září a října.

Vizualizaci promenády si můžete prohlédnout ZDE