V porovnání s předchozími lety skončila sezona dříve. Původně provozovatelé tohoto zimního střediska ležícího na nejvýše položeném místě hor počítali s tím, že se lyžovat bude již tradičně až do konce dubna.

„Už se úplně skončilo. Bylo málo sněhu a byla to už břečka," řekl dnes ČTK dispečer Martin Chalupa. Podotkl, že sezona definitivně skončila i pro běžkaře. „Na pěší turistiku to ještě není, na Švýcárnu ze sedla leží ještě poslední zbytek sněhu, ale jde o dva nebo tři kilometry. Hlavní cesta z Ovčárny na Praděd je už ale protažena," doplnil Chalupa.

Provozovatelé lyžařských středisek nebudou na uplynulou zimní sezonu vzpomínat v nejlepším. Většina z nich se totiž potýkala s nízkou návštěvností, která byla podle některých nejhorší za posledních několik let. Odrazilo se na ní nejen letošní neobvyklé zimní počasí s minimem přírodního sněhu, ale i otevření dalších nových areálů.

Naopak záchranáři měli letos o něco více práce. Během uplynulé zimní sezony ošetřili až o pětinu lyžařů více než za stejné období loňské sezony. Podle statistik na začátku března, kdy sezona pomalu končila, zasahovali na sjezdovkách či běžeckých tratích u 650 případů zraněných lidí, loni to bylo o více než sto případů méně. Podle náčelníka Horské služby v Jeseníkách Michala Klimeše je to nejen kvůli zledovatělému povrchu sjezdovek, ale i kvůli novým areálům, které se během této zimy v horách otevřely.

Kromě vážných úrazů zaznamenali letos záchranáři tři smrtelné případy. Poslední případ je z konce března, kdy zranění podlehl šestačtyřicetiletý muž, jenž utrpěl těžké zranění hlavy při srážce s druhým lyžařem ve skiareálu ve Filipovicích v Jeseníkách.