V Jeseníkách platí třetí, tedy vysoký stupeň lavinového nebezpečí. Rizikové jsou lokality Velký a Malý Kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

„Všechny lavinové katastry v Jeseníkách se nacházejí mimo turisticky značené trasy a lidé by se do nich v žádném případě neměli vydávat," upozornil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.  Přestože na nebezpečí upozorňují varovné cedule, za poslední roky se v lokalitě Velkého Kotle stalo několik tragických úrazů. Místo totiž i přes četná varování vyhledávají milovníci adrenalinových sportů, kteří dávají přednost jízdě ve volném terénu. Pod lavinou zde před několika lety zemřel mladík, který svah sjížděl na snowboardu. Lavina se ve stejném místě stala osudná také muži na skialpinistických lyžích. Podle záchranářů drtivou většinu lavin uvolní právě neukáznění lyžaři.

I když v nížinách se teploty blíží k jarním hodnotám, na horách je stále sněhu dostatek a zatím netaje. Na vrcholcích Jeseníků leží přes metr sněhu a teploty se drží pod nulou. Horští záchranáři pouze upozorňují milovníky běžeckého lyžování, že v ranních hodinách mohou být tratě zledovatělé. Dobré podmínky hlásí i níže položená střediska, která mají zásoby technického sněhu a obleva zatím nijak nezasáhla. Mnohá střediska lákají na slevy.

„Největší zájem je o půldenní skipasy, proto přicházíme s atraktivní víkendovou nabídkou. Půldenní jízdné pro dospělého bude za 200 korun, pro děti za 120 korun," vzkázal majitel areálu Oáza Leoš Klaban.