„Každý centimetr je ale dobrý, protože zlepšuje podmínky. Technický sníh je odolný, ale ten přírodní je přece jen měkčí a pro lyžaře příjemnější,“ řekl majitel vleků na Petříkově František Kaštyl.

Začátek sezony vyšel většině vlekařů na výbornou. Svátky byly na horách hektické a podmínky pro lyžování byly všude dobré. Výjimkou je Ovčárna, kde zatím ta pravá sezona ještě nezačala. V provozu jsou pouze dva menší vleky na Malém a Velkém Václaváku. Na hlavních sjezdovkách chybí ještě dvacet centimetrů sněhu, aby ochránci přírody lyžování povolili.

„Je to špatné, pořádné sněžení se nám vyhýbá. Doufáme, že se situace už brzy obrátí, protože návštěvnost je za těchto podmínek velmi malá,“ řekla Marie Figurová z firmy, která na Ovčárně provozuje většinu vleků.

V ostatních střediscích bylo ještě v sobotu i díky slunečnému počasí narváno, v neděli ale řady lyžařů všude prořídly, protože končily prázdniny a lidé se vraceli domů.

„Leden je na horách vždycky poklidnější, svahy plní spíš jen lyžařské kurzy a vleky pořádně ožívají jen o víkendech. Znovu začne být rušno až s jarními prázdninami,“ řekl Rostislav Procházka z Branné, kde díky novému přírodnímu sněhu mohli spustit i druhý vlek v horní části areálu.

Počasí se během víkendu radikálně změnilo. Na příklad na Červenohorském sedle bylo v sobotu slunečno s teplotou třináct stupňů pod nulou, v neděli už se obloha zatáhla a rtuť vystoupala na minus 8,5 stupně Celsia.