Do projektu se zapojili členové Hnutí Duha Olomouc, pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky a zaměstnanci Lesů České republiky. Už během října a listopadu do terénu rozmístili více než šedesát fotopastí.

„Nyní netrpělivě očekáváme sněžení, které nám poskytne příležitost pátrat po stopách a dalších pobytových znacích velkých šelem," uvedl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc, který monitoring velkých šelem v Jeseníkách koordinuje.

Cílem terénní části monitoringu je potvrdit přítomnost velkých šelem podle stop, případně zajistit vzorky srsti či trusu pro DNA analýzu.

Stopování je důležité též pro výběr vhodných lokalit k umístění dalších fotopastí.

Zprávy o výskytu rysa ostrovida i vlka se v Jeseníkách objevují, informace však zatím nejsou dostatečně věrohodné.

„Chybí věcné důkazy, například fotografie pozorovaného zvířete nebo jeho stopy," sdělil Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky.

Velké šelmy byly v minulosti nezbytnou součástí ekosystému jesenických hor i zdejší potravní pyramidy.

„Pokud se prokáže, že se do Jeseníků vrátily, zaměříme se i v lesích na jejich ochranu," slíbil ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku Tomáš Pospíšil.

Stopy vlka a rysa

Stopy vlka a rysa. Více na www.velkeselmy.cz

Velké šelmy už viděli

Monitoring velkých šelem v těchto měsících běží kromě Jeseníků též v Krkonoších, Beskydech nebo na Broumovsku.

Zapojit se do něj může každý. Pokud někdo šelmu či znaky jejího pobytu na určitém místě zpozoruje, může svůj nález poslat na e-mail stopy@selmy.cz.

Velké šelmy se v minulých letech v Jeseníkách vyskytly.

V roce 2009 pracovníci CHKO Jeseníky prokázali přítomnost rysa ostrovida v oblasti Orlíku.

V červenci 2005 pak kdosi zastřelil vlka v lesích nad Valšovem na Bruntálsku. Zastřelenou psovitou šelmu téhož druhu našli lidé o čtyři roky dříve mezi Jindřichovem a Petrovicemi na Krnovsku.