Situaci v lavinových katastrech byli horští záchranáři zjišťovat dnes dopoledne.

"Co se týče lavinového nebezpečí, tak ode dneška platí druhý lavinový stupeň, a to až do odvolání. Důvodem je množství nového sněhu. V místě, kde jsme dnes byli měřit, bylo zhruba 80 centimetrů nového sněhu za poslední dva dny sněžení," uvedl Hejtmánek. Na horách jsou podle něj čtyři stupně pod nulou a stále sněží.

Vyráží běžkaři i skialipnisté

Návrat zimy a především dostatečné množství sněhu využila řada běžkařů k návratu do hor. Na běžecké trasy vyrážejí například ze Skřítku nebo z Červenohorského sedla, stopy si však prošlapují sami. Rolbaři však počítají na některých místech s úpravou stop v pátek.

"Ještě nekončíme," vzkázali nadšencům ve své skupině na sociální sít.

"Upraveny trasy nyní nejsou, ale běžkaři a skialpinisté se tady pohybují," doplnil Hejtmánek.

Ilustrační foto.
Pokus o vraždu na Jesenicku! Syn zaútočil kovovým nářadím na svého otce

Příznivci zimních sportů mohou po otevření hranic okresů, které byly několik týdnů uzavřeny kvůli vládním koronavirovým opatřením, vyrazit bez větších problémů i z Ovčárny. Vydat se odtud mohou směrem na Praděd či Švýcárnu.

Od pondělí je obnovena autobusová kyvadlová doprava z parkoviště Hvězda na Ovčárnu, vzkázali turistům na svých webových stránkách zástupci restaurace na vysílači Praděd. V souvislosti s návratem návštěvníků do hor tam otevřeli od 10:00 do 16:00 také výdejní okénko.