„Třetí stupeň jsme vyhlásili ráno, důvodem je intenzivní sněžení a silný vítr. Nová pokrývka totiž není spojená se starým sněhem. Třetí stupeň má navíc vzrůstající tendenci, protože stále mírně sněží,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Za uplynulé dva na horách připadlo zhruba padesát centimetrů nového sněhu. Kvůli silnému větru se navíc vytvořily až metrové návěje. Průměrná výška sněhové pokrývky je v oblasti hlavního hřebene, tedy také Pradědu či Ovčárny, kolem dvou a půl metru. V jiných místech leží sníh ve vrstvě metr až metr a půl.

Při vyhlášeném třetím stupni by se lyžaři neměli pohybovat nejen v lavinových lokalitách, ale vůbec ve volném terénu.

„Lidé by měli vyrážet na značené cesty a volit jen ty trasy, které provozovatelé tras udržují strojově. Na neupravených cestách nyní totiž může být ztížená orientace, značení na stromech může být zapadané sněhem. Pokud někdo cestu nezná, může zabloudit i na značené turistické cestě,“ upozornil Michal Klimeš.

Třetí lavinový stupeň platil v Jeseníkách již v lednu, při únorových mrazech byl snížen na dvojku. V Krkonoších, které jsou s Jeseníky jediné hory s lavinovými katastry v České republice, již platí dokonce 4. stupeň nebezpečí z pětibodové škály. Nejvyšší 5. stupeň se prakticky na naše hory nevztahuje, avizuje totiž nebezpečí katastrofy a týká se především velehor.