„Na starou, zmrzlou vrstvu napadlo velké množství čerstvého sněhu, který se ukládá na závětrných svazích. Tam ho může být opravdu hodně. V těchto místech tedy může dojít k uvolnění menších nebo středních lavin,“ vysvětlil Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky.

K uvolnění laviny může dojít i při malém zatížení, které může představovat jediný lyžař, snowboardista nebo zbloudilý běžkař. Střední a výjimečně i velké laviny se mohou uvolnit i samovolně.

Lavinové katastry se v Jeseníkách nacházejí v oblasti Malého a Velkého Kotle pod hlavním hřebenem, pod Červenou horou a pod Králickým Sněžníkem. Všechny lokality leží mimo turistické trasy, takže lyžaři, kteří dodržují základní pravidla bezpečnosti při pohybu v horách, se nemají čeho obávat.

Najdou se však vyznavači extrémních adrenalinových zážitků, kteří se vydávají i do zakázaných lokalit, kde už hrozí pád lavin.

„Důrazně všechny tyto lyžaře a snowboardisty varujeme, aby dbali základních pravidel a nevydávali se do lokalit, kde je to zakázáno. Mohou tím způsobit velké problémy sobě i nám,“ varoval Tejnský.

Právě bezohlednost, neopatrnost a zbytečný hazard stály za posledním případem úmrtí pod lavinou v Jeseníkách. Letos 31. ledna zemřel pod masou utrženého sněhu osmatřicetiletý skialpinista z Litovle, který se pohyboval ještě s dalším kolegou v lokalitě Velkého Kotle. V lavinovém katastru přitom neměl co dělat, velké cedule zakazující vstup upozorňují na lavinové nebezpečí.

Utržená lavina muže zasypala. Přestože jeho kolega, kterého masa sněhu zasáhla jen zčásti, okamžitě přivolal pomoc a přes rychlou akci záchranářů se muže už nepodařilo oživit.Při záchranné akci byly ohroženy také životy členů Horské služby.

Související: Fotogalerie: Vyprošťování mrtvého z laviny