Rolbaři vyjeli do terénu ve čtvrtek 8. prosince. K pátečnímu dopoledni byla upravena část Jesenické lyžařské magistrály z Paprsku směrem na Petříkov, trasa z Ovčárny na Švýcárnu s odbočkou na Praděd a areál v Nové Vsi na Rýmařovsku.

Sami běžkaři si prošlápli například cestu z Červenohorského sedla na Praděd.

K několika aktuálně upraveným běžkařským trasám by po víkendu měly přibýt další.

V neděli a pondělí má vydatně sněžit, další sněžení meteorologové očekávají příští týden. I teploty se mají držet nízko, ty noční v průběhu příštího týdne klesnou pod deset stupňů Celsia.

Systém údržby lyžařských tras letos čekají změny. Ke dvěma rolbám, které Sdružení cestovního ruchu Jeseníky provozuje vlastními silami, letos přibydou další.

Do nájmu Sdružení přebírá rolby, které upravovaly oblasti Pradědu, Lipové-lázní a Červenohorského sedla. Provozovat je bude s vlastními pracovníky a na vlastní náklady.

Sněžná flotila

„Budeme tak mít flotilu šesti sedmi roleb, pro které budeme společně nakupovat pohonné hmoty, společně budeme řešit jejich opravy. Úspora která tím vznikne, umožní, že se i přes zdražování veškerých vstupů nebude měnit četnost údržby tras, případně by se měla zlepšit.

Strojově se bude letos upravovat 320 kilometrů tras a okruhů od Pradědu po Dolní Moravu.

„V oblasti Králického Sněžníku bude přidávat nové stopy areál Kraličák a na Pradědu bude větší četnost údržby,“ nastínil změny Tomáš Rak.

Na údržbu tras stejně jako loni přispěje milionem korun Olomoucký kraj. Sdružení usiluje, aby místo každoročních jednorázových dotací s krajem uzavřelo dlouhodobou rámcovou smlouvu o podpoře. Peníze na provoz by se tak k rolbařům dostaly ještě v průběhu sezony a ne až v létě jako nyní.