Při pohledu na louku pod vrcholem Sněhulák v Lipové-lázních nelze přehlédnout spoustu bílých kopečků. Jedná se o klopené zatáčky nově zbudovaných Lipovských stezek. Stavbaři zde dokončují poslední práce, podobně jako na stezkách na nedalekém vrchu Toč.

„Je to určitá obdoba Rychlebských stezek, jen vznikly na louce. Od počátku jsme však celý projekt směřovali pro vyžití rodičů s dětmi. Náročnost tras není velká, nahoru dokáže vyjet i malé dítě," řekl Petr Kronus, ředitel resortu Helios. Právě společnost Hotel Helios stezky na loukách nad svým areálem za podpory evropských dotací buduje.

Na loukách vzniklo 4,7 kilometru stezek s jednou stoupací a třemi klesacími trasami. „Teenageři si mohou stezky sjet také, pro ně je určena akčnější trasa v úvozu mezi stromy," doplnil Petr Kronus. Dokončené dílo má investor od zhotovitelské firmy převzít v tomto týdnu.

Těsně před dokončením jsou též stezky po nedalekým vrchem Toč. Tři traily v lesním terénu o celkové délce 3,5 kilometru, jeden stoupací a dva klesací, buduje s pomocí evropské dotace obec. Náklady na jejich výstavbu dosáhnou 2,2 milionu korun.

„Spojili jsme se s iniciátorem Rychlebských stezek Pavlem Horníkem. Přislíbil nám marketingovou propagaci a také, že bude ochoten se o tyto stezky starat. Neustále se totiž musí udržovat," sdělil starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

Traily pod vrcholem Toč jsou o něco náročnější než ty na loukách nad Heliosem, přesto nejsou tak obtížné jak Rychlebské stezky. Podle starosty Lipové ani neměly ambici jim svými parametry konkurovat. Chtějí být otevřené širokému okruhu lidí, zejména rodinám s dětmi.

„Když turisté přijedou do Lipové, manželka s dětmi může zůstat na Lipovských stezkách a odvážný biker pojede do Černé Vody. Nebo mohou všichni jeden den věnovat zdejším lehčím trasám," nastínil Lubomír Žmolík.

Slavnostní otevření Lipovských stezek je naplánováno na sobotu 17. října. Provozuschopné by ale měly být dříve. V blízkosti hotelu Helios vzniklo odstavné parkoviště, kde budou moci bikeři přesedlat z auta na kolo. Nacházet se zde bude též půjčovna speciálních bicyklů, začátečníkům by zde měl být k dispozici i instruktor.

Odpovědi po smyslu budování terénních tras pro jízdní kola v Lipové lze nalézt v osmnáct kilometrů vzdálené Černé Vodě. Rychlebské stezky během šesti let své existence proměnily zapadlou obec v jedno z hlavních center turistického ruchu na Jesenicku.

Návštěvnost Černé Vody se podle jejího starosty Zdeňka Beťáka minimálně zestonásobila. Dnes vesnicí s šesti stovkami obyvatel ročně projde kolem třiceti až čtyřiceti tisíc návštěvníků. „S tím souvisí rozvoj ubytovacích a pohostinských služeb. V návaznosti na to v okolí fungují pekárny, prádelny," popsal starosta, jak turistický ruch přináší nová pracovní místa.

Na místo původních dvou restaurací jich v Černé Vodě funguje osm plus cukrárna, počet ubytovacích zařízení se rozrost ze dvou na více než třicet. Další přibývají každý rok. „Když to shrnu, kapacita mohla být dříve sto padesát lůžek, dnes jich tu máme pět až šest stovek," uzavřel Zdeněk Beťák.