„V Jeseníku padl rekord z roku 2003, který pro tento den uváděl minimální teplotu 20,8 stupně pod nulou. V Šumperku neodolal rekord z roku 1960, kdy bylo naměřeno minus 22,3 stupně Celsia," uvedla Palkovská. V Jeseníku byly překonány rekordy i v předchozích třech dnech.

Silné mrazy panují i v ostatních částech kraje, rekordy tam ale nepadly. V Bělotíně na Přerovsku ráno klesla teplota na 18,4 stupně Celsia pod bod mrazu, v roce 1991 tam ale téhož dne bylo ještě o tři stupně Celsia chladněji. V Javorníku i nadále platí rekord z téhož roku, kdy meteorologové naměřili ve stejný den minus 19,5 stupně Celsia. Dnes ráno tam teploměry ukazovaly 17,7 stupně bod bodem mrazu.

Nejtepleji je v Olomouci, odkud meteorologové hlásí minus 15,6 stupně Celsia. Mnohem chladněji ale bylo 2. února v roce 1987, kdy statistiky uvádějí minimální teplotu minus 22,2 stupně Celsia.

Mrazivé počasí bude pokračovat i v dalších dnech. Do soboty budou podle předpovědí teploty ještě klesat.

Kvůli mrazu zrušili například pořadatelé lyžařské kurzy pro nejmenší v lyžařském středisku v Hlubočkách na Olomoucku. Současné počasí se podepisuje i na sníženém zájmu o noční lyžování v jesenických horách. Na komplikace s mrazem upozorňují i horští záchranáři. Lidé by se do hor neměli vydávat bez teplého oblečení a ochranných krémů. Obsazené jsou azylové domy i noclehárny, kapacita ale zatím dostačuje.