Taková může být za několik let realita v Jeseníku. Místní firma totiž chce v areálu bývalých kasáren vybudovat lesopark s golfovým hřištěm. Záměr podpořili jeseničtí zastupitelé.

Hřiště má vznikat ve dvou etapách. První bude zahrnovat odpaliště a cvičné plochy pro krátkou hru a takzvané patování. V jejím rámci vznikne i potřebné zázemí či sklad.

„Pokud budeme mít všechna povolení, začátek stavby je naplánován na jaro 2013 a dokončení v průběhu příštího roku," sdělil jednatel společnosti Alba Factor Roman Kalina.

V druhé etapě chce společnost vybudovat hřiště s devíti jamkami. Projektování zabere zhruba rok, dalších tři až pět let potrvá, než vznikne.

„Náš cíl je vybudovat devítijamkové hřiště do pěti až osmi let," doplnil Kalina.

Areál vyroste na pozemcích města, společnost je má získat do pronájmu na padesát let. Uzavření nájemní smlouvy podpořila většina jesenických zastupitelů.

„Odhadujeme, že pokud se záměr realizuje, bude se celkové roční nájemné pohybovat mezi sto až sto padesáti tisíci korunami. Vzhledem k rozloze pozemků to není výrazný příjem do rozpočtu města. Pokud se ale podíváme, jak to nyní v lokalitě vypadá, údržba těchto ploch by město stála desítky tisíc korun ročně," řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas (MPJ).

Pozemky, na kterých má hřiště vzniknout, v současnosti zarůstají trávou a náletovými dřevinami.

Část jich využívá běžkařský oddíl Fenix Ski Team, leží na nich oficiálně homologované závodní tratě. Společnost Alba factor chce s lyžaři i například rybáři, kteří hospodaří na blízkých rybnících, spolupracovat.

„Máme ve smlouvě zabezpečeno, že budou areál využívat v zimě," řekl Kalina ke spolupráci s lyžařským oddílem.

Běžecké tratě zachovají nebo přesunou

Běžecké tratě zůstanou v areálu zachovány, případně některé jejich části firma na své náklady přesune.

„O záměru víme a neznamená pro nás problém. Je v podmínkách smlouvy, že tyto záležitosti musí být zachovány. Můžeme žít v symbióze," vyjádřil se prezident Fenix Ski Teamu Roman Peštuka.

Podobně budou mít zajištěný přístup k rybníkům i rybáři, kterým zůstane také nutné zázemí či plochy na parkování.

Vyjednávání o podobě nájemní smlouvy trvají dva roky. Kalina předpokládá, že i povolování stavby bude komplikované, především s ohledem na životní prostředí.

Proč jeho společnost chce vůbec golfové hřiště v Jeseníku vystavět?

„Pro nás je to zábava. Golf hrajeme s panem Kalousem (druhý společník firmy, pozn. red.), jezdíme za ním dlouhé kilometry. Víme, že tu základna pro golf existuje," řekl Kalina.

Loni spolupořádal neoficiální golfové mistrovství Jeseníků, kterého se účastnilo šest desítek hráčů. Ti v současnosti musí na svá domovská hřiště dojíždět minimálně sto kilometrů.

Jiná soukromá firma chce budovat golfové hřiště na Šumpersku ve Velkých Losinách. Jeho stavba se ale zadrhla na financích.