Cestující nemusí moknout

Jeseník – Autobusovým pasažérům, kteří vystupují či nastupují u vlakového nádraží v Jeseníku, slouží nová zastávka. Přístřešek a obratiště zde v uplynulých měsících vybudovaly místní technické služby. Ty zakázku získaly s cenou jeden milion korun.

Od vlakového nádraží v Jeseníku jezdí místní linka do lázní a autobusy do Zlatých Hor.

Obyvatelé sídliště lépe zaparkují

Jeseník – Šest nových parkovacích míst vzniklo na sídlišti Pod Chlumem v Jeseníku. Podélná stání se nacházejí u kotelny a prodejny koberců. Vybudovaly je zde místní technické služby. Právě nedostatek parkovacích obyvatele sídliště dlouhodobě trápí.

Další parkovací místa přibydou na sídlišti v příštím roce, a to v ulici Husova. Vznikne zde též sto padesát metrů chodníku od hřbitova směrem k potravinářské škole. Akce bude navazovat na rekonstrukci vodovodu, kanalizace a plynovodu, jejíž první etapa se uskutečnila letos a pokračovat bude příští rok. Tečkou za všemi pracemi bude nový asfalt v celé ulici.

O desetimiliony Jesenicko zabojuje na druhý pokus

Jeseník – Obce na Jesenicku neuspěly s projektem na podporu cestovního ruchu, o který se ucházely spolu s partnery na polské straně hranice. V jeho rámci měly do regionu připutovat desítky milionů korun.

Určeny měly být na výstavbu cyklostezek, odpočívadel či vodní svět ve Smetanových sadech v Jeseníku. Důvodem vyřazení projektu je chyba na straně polského partnera. Záměr nicméně v koši nekončí. Zapojené subjekty projekt zrevidují a příští rok jej podají znovu.

Náměstí ozdobí socha světce

Jeseník – Na Masarykovo náměstí v Jeseníku se v příštím roce vrátí socha svatého Jana Nepomuckého. Ta na prostranství nedaleko radnice stávala do 50. let 20. století, v současnosti se nachází vedle kostela.

Samospráva ji chce restaurovat a přemístit v rámci oslav 750 let města. Nově by měla stát u budovy České spořitelny. Předpokládané náklady na opravu činí necelý čtvrtmilion korun.

Prameny se dočkají obnovy

Jeseník – Prameny ve Smetanových sadech v Jeseníku se dočkají obnovy. Jejich renovaci plánuje místní radnice. Ta hodlá z největšího městského parku s monumentálním sousoším Vincenze Priessnitze vytvořit atraktivní místo.

Památníky má nově spojovat naučná stezka. Úředníci též prověřují možnost rekonstrukce pěšiny podél řeky Bělé na cyklostezku.

Hlavní silnici lemuje chodník

Staré Město – Nový chodník mohou využívat obyvatelé Starého Města. Vede po obou stranách ulice Hanušovické od křižovatky s ulicemi Kosmonautů a Česká po křižovatku s ulicí Nádražní. Akci s náklady převyšujícími dva miliony korun zrealizovala zábřežská firma Ekozis.

Převážnou většinu nákladů pokryla dotace. V daném úseku nechala radnice rovněž zhotovit nové osvětlení. Příští rok město plánuje navázat dalším úsekem chodníku, a to od prodejny Ena k poště.

Na ulice si lépe posvítí

Staré Město – Velkou opravou projde v následujících měsících veřejné osvětlení ve Starém Městě. Firma Empesort z Valašského Meziříčí nahradí stávající lampy moderními LED svítidly. Jejich výměna bude stát 2,5 milionu korun, náklady ve výši 1,1 milionu pokryje dotace.

Město navíc nechá vyměnit sto kusů sloupů, což vyjde na 1,6 milionu korun. Akci v celkové hodnotě 4,1 milionu korun musí firma dokončit do poloviny příštího roku.

Díky modernizaci by mělo město ušetřit výraznou část nákladů na provoz osvětlení. „Projektant vypočítal, že bychom měli mít více než padesátiprocentní úsporu proti dnešním výdajům. Ročně by měla činit zhruba tři sta tisíc korun," sdělil starosta Jiří Kamp.

Studenti připravili kasičky pro sbírku

Jeseník – Do příprav na Tříkrálovou sbírku se na Jesenicku zapojili studenti Gymnázia Jeseník. Šestadvacet mladých lidí stihlo během jedné vyučovací hodiny zkontrolovat všech sto třicet kasiček, vyčistit je a provléknout jimi provázek, aby je bylo možné zapečetit.

Při posledním ročníku sbírky na Jesenicku koledovalo 102 skupinek Tří králů. Obyvatelé regionu jim věnovali více než půl milionu korun.

Charita Javorník díky jejich štědrosti mohla vyměnit další část oken v Domově pokojného stáří svaté Hedviky ve Vidnavě a rozjet službu domácí hospicové péče. Díky ní mohou vážně nemocní lidé prožít poslední etapu svého života v domácím prostředí.

Skauti představí historii partyzánské osady

Zvole – Výstavu nazvanou Z historie Drozdovské Pily budou od 8. prosince moci zhlédnout lidé ve Zvoli. Akce začíná přednáškou, která se koná 8. prosince v 17 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu.

Příchozí se na ní dozví řadu zajímavostí z minulosti osady skryté v údolí řeky Březná. Akci pořádá skautský oddíl Shawnee a knihovna ve Zvoli.

Do soutěže děti poslaly patnáct set děl

Loučná nad Desnou – Mimořádný ohlas vyvolala mezi dětmi soutěž ke 20. narozeninám Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Nakreslily a vyrobily více než patnáct set obrázků i modelů imaginárních živočichů, které podle nich žijí v horní nádrži elektrárny.

Původně organizátoři plánovali ocenit šest nejzdařilejších tvůrců, vzhledem k mimořádnému zájmu se však rozhodli, že odmění padesát jednotlivců a čtyřicet kolektivů. Jednotlivci dostanou podložky pod myš, kolektivy poukázky na nákup v marketech Albert.

Nejzdařilejší výtvory vybere veřejnost, organizátoři díla zveřejňují na facebookovém profilu Pohádkové narozeniny elektrárny Dlouhé Stráně.

Mladí lidé chtějí zachránit kostel v Ostružné

Ostružná – O záchranu kostela Tří králů v Ostružné se zasazuje dvojice mladých lidí z Ostružné a Javorníku. Kostel hodlají ve spolupráci s představiteli památkového ústavu a správcem místní farnosti zapsat do seznamu kulturních památek a získat tak peníze potřebné na jeho kompletní opravu.

Kostel Tří králů je ve špatném stavu, problémem je především zvonice a střecha. Vysklené jsou některé tabule v oknech, na budově chybí nebo jsou zkorodované okapy, poškozena je i fasáda. V chrámu se nachází několik movitých památek: soubor čtrnácti obrazů Křížové cesty, obrazy Tří králů a Smrt svatého Ondřeje.