Nanoskopie se využívá k šetrné a rychlé diagnostice i k drobným zákrokům kolenních kloubů. V České republice není příliš rozšířená, využívá ji kolem desítky nemocnic. Jejím hlavním přínosem je miniinvazivita. Po velmi šetrném zákroku má operovaný jen dva vpichy, které se nemusí ani zašívat.

„Přístroj potřebný pro nanoskopii jsme zakoupili před nedávnem na základě pozitivních ohlasů. Nanoskopie je vhodná pro každého pacienta v režimu diagnostickém, kdy se potřebujeme rozhodnout nebo zjistit, co se děje v kloubu. Na kolenní kloub je nanoskopie úplně ideální,” konstatoval Jozef Janošec, primář ortopedie a JPL Nemocnice Agel Jeseník.

Obnovený pavilon B jesenické nemocnice.
Jesenická nemocnice má zmodernizovaný pavilon i jedno z nejlepších CT v zemi

„Snadno a rychle dokážeme zjistit, co konkrétně pacienta trápí a v některých případech i rovnou místo ošetřit, například nerovnosti chrupavky, provést snesení menších tkání, či začištění menisků, a to vše v lokální anestezii,“ dodal.

Zákrok je plně hrazen ze zdravotního pojištění. V rámci regionu Jesenicka, i vzhledem k nedostupnosti nebo velmi špatné časové dostupnosti magnetické rezonance v okolních městech, ji dokáže tato metoda částečně nahradit a velice tak urychlit diagnostiku. Tím se ulehčí rozhodnutí pro pacienta při plánování další léčby či nutnosti operace.

„Samotný zákrok trvá přibližně patnáct až dvacet minut plus nutná administrativa. Po operaci odchází pacient prakticky ihned do domácího ošetření, kde doporučujeme klidový režim tři až čtyři dny. Odchází sám, většinou bez berlí a je schopen ihned řídit auto. Odpadá tedy nutnost pooperační hospitalizace na oddělení a omezení po celkové anestezii včetně zdlouhavého předoperačního vyšetření,“ doplnil Jozef Janošec.