„Lidé i technika pracují už týden nepřetržitě, všichni už toho mají dost. Ve směnách se střídají ve dne v noci, ale zatím úklid zvládáme, ulice zůstávají průjezdné,“ řekl ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

Hromady sněhu z centra města odvážejí vozy do areálu bývalých kasáren, kde se již navršila úctyhodná hromada dvou tisíc krychlových metrů sněhu. „Na úklidu se podílí zhruba padesátka zaměstnanců, v provozu jsou dvě desítky strojů,“ dodal Prejda.

Jesenická radnice v minulých dnech zvažovala, zda požádá o pomoc armádu, nakonec od záměru upustila. „Po dohodě se starostou Jeseníku armádu zatím volat nebudeme. Problém je v tom, že vojsko má těžkou techniku, která by se do všech míst nedostala. Situaci máme pod kontrolou,“ vysvětlil ředitel Technických služeb.

Armáda na Jesenicku naposledy při sněhové kalamitě zasahovala v roce 2006, kdy ovšem na rozdíl od nynějších dní napadlo enormní množství sněhu v krátkém časovém intervalu.

Podle dispečera jesenické správy a údržby silnic jsou všechny komunikace na Jesenicku sjízdné, stejná situace je i na Šumpersku. „Silnice jsou sjízdné s vyšší opatrností. Na hlavních tazích ve vyšších polohách leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu krytá inertním posypem. V ranních hodinách měly problémy kamiony. Přibližně osm jich zůstalo stát pod Skřítkem a několik také pod Červenohorským sedlem. Silnice ale byla průjezdná,“ uvedl dispečer šumperských silničářů Luděk Kapusta.

V Jeseníkách hrozí laviny

Vydatná sněhová porce přinesla také omezení pro návštěvníky Jeseníků. Záchranáři nedoporučují pohyb ve volném terénu, pravděpodobnost uvolnění lavin je vysoká. V Jeseníkách je nyní vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály.

„Na starou stabilnější vrstvu sněhu napadlo během posledních dní až osmdesát centimetrů nového sněhu. Na závětrných svazích se ukládá velká vrstva na starém zmrzlém podkladu. Samovolné uvolnění více středních lavin i několika lavin velkých rozměrů je pravděpodobné,“ uvedl Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky.

Pro Jeseníky lavinová čtyřka znamená prakticky nejvyšší stupeň nebezpečí. Pátý stupeň se vyhlašuje, pokud by možná lavina mohla způsobit rozsáhlé materiální škody. Více než na našich horách je obvyklý v Alpách.

Pád lavin v Jeseníkách hrozí na svazích pod hlavním hřebenem v oblasti Velkého a Malého kotle, Červené hory, další lokalitou je Králický Sněžník. Všechna místa se ovšem nacházejí mimo turisticky vyznačené trasy.

Právě svahy ve Velkém Kotli, které vyhledávají milovníci adrenalinového lyžování, se před týdnem staly osudné pro osmnáctiletého snowboardistu z Uničova. Mladík zůstal uvězněn pod lavinou, kterou pravděpodobně se svými kamarády při pohybu na svahu uvolnil. Zraněním chlapec podlehl při převozu do nemocnice. Při záchranné akci byli ohroženi i záchranáři, protože hrozil pád dalších mas sněhu. Lavina v této lokalitě také spadla v roce 2007, kdy zasypala tři lyžaře. Jeden z nich utrpěl zranění břicha.