„Dostali jsme smlouvu ze Státního fondu životního prostředí. Teď probíhá formální kontakt se zhotovitelem, firmou Gardenline, která by měla v nejbližších dnech nastoupit," řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Velká obnova zeleně se dotkne šesti lokalit ve městě: náměstí Svobody, Raymannova parku, parčíku na Vodní ulici, hřbitovů na ulici Husově a v Bukovicích a především Smetanových sadů.

„Měli by to tu trochu prořezat. Když tu procházím a fouká, docela se bojím, že na nás nějaká větev spadne," řekla Marie Novotná, která se svou vnučkou často chodí Alejí nářků u řeky Bělé ve Smetanových sadech.

Akce měla původně začít loni v listopadu. Zpozdila se kvůli průtahům se Státním fondem životního prostředí, který na obnovu zeleně poskytuje dotaci. „Rok trvalo, než zkontrolovali kvalitu našeho výběrového řízení," řekl Halas.

Do března příštího roku by měla zahradnická firma kácet. Pak bude vysazovat náhradní stromy. Druhá vlna kácení může nastat na konci příštího roku. Záležet bude na tom, jak tuhá bude letošní zima a kolik stromů se podaří do března dostat k zemi. Náklady na obnovu zeleně přesáhnou bez DPH osm milionů korun.

Město o záměru obyvatele Jeseníku informovalo loni v listopadu. Na veřejné projednáních jich však dorazila pouze hrstka. „Myslíme si, že největší debaty nastanou, až se začne kácet ve Smetanových sadech. Spousta lidí nevnímá, že se tato akce chystá," poznamenal Halas.