Senior taxi má v Jeseníku jezdit od února 2016. Do poloviny ledna by měla radnice vybrat provozovatele, který bude službu zajišťovat. Zvítězí ten, který nabídne nejnižší cenu za ujetý kilometr. Ročně nemá služba městskou kasu stát více než dvě stě tisíc korun.

„Chceme vyjít vstříc lidem s pohybovými problémy, kteří nemají doprovod, který by je odvezl na místa jako je nemocnice či úřad," objasnila smysl Senior taxi místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Jak bude nová služba fungovat?

Nárok na ni budou mít lidé starší 75 let s trvalým pobytem na území města. Na odboru sociálních věcí městského úřadu si vyzvednou kartičku, na jejímž základě získají nárok na čtyři zvýhodněné jízdy měsíčně.

Konkrétní termín cesty si senior domluví telefonicky nebo prostřednictvím formuláře na webu města. Řidiči zaplatí dvacet korun a ten jej z místa bydliště odveze na některé z určených stanovišť: k úřadům, nemocnici, poliklinice, poště, městským hřbitovům, vlakovému a autobusovému nádraží, Centrum sociálních služeb či Klubu seniorů.

Služba bude fungovat v pracovní dny od 6 do 15 hodin. Jednotlivá jízda nesmí přesáhnout pět kilometrů.

„Myslím, že to starým lidem pomůže. Navíc, když kromě kyvadlovky do lázní neexistuje v Jeseníku městská hromadná doprava," míní Alena Svobodová z Jeseníku.

Senior taxi zajišťuje řada měst v Česku. Například v Bohumíně, dvakrát větším městě než Jeseník, za dva roky a dva měsíce fungování absolvovalo jedenáct tisíc jízd.

„Nejvíce lidí dojíždí k lékařům, a to do nemocnice, na polikliniku i ke specialistům či obvodním lékařům v různých městských částech," uvedl vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč. Po snížení věkové hranice uživatelů na 65 let stoupl v Bohumíně měsíční počet jízd na téměř osm set a náklady na čtyřicet tisíc za měsíc.

Od letošního března navíc město na Ostravsku zajišťuje i Baby taxi, které vozí maminky s dětmi do šesti let k lékařům.

Zvýhodněné cestování pro staré lidi plánuje rovněž Šumperk. Seniorům s trvalým pobytem ve městě hodlá proplácet měsíční jízdenky v městské hromadné dopravě.