Atex od města kupuje budovu na Rejvízské ulici. Prodej zastupitelé schválili již v prosinci. Výrobu by zde chtěla firma rozjet na jaře, termín závisí na datu podepsání kupní smlouvy.

První dva roky firma v novém provozu zaměstná nejméně desítku pracovníků. „Pokud se výroba v Jeseníku osvědčí, zřídíme na tamní pobočce v následujících letech další pracovní místa," sdělil jednatel společnosti Oldřich Sova.

Firma Atex se zabývá výrobou sportovního oblečení. V Jeseníku hodlá produkovat výrobky v celé šíři svého sortimentu: od oblečení pro cyklisty, fotbalisty či běžce na lyžích až po rychlobruslařské kombinézy.

„V Jeseníku plánujeme zavést i nové technologie, a to výrobu oblečení pomocí lepených a svařovaných švů," uvedl Oldřich Sova.

Proč si brněnská společnost vybrala pro svou pobočku město na severu Olomouckého kraje? „K Jeseníkům máme vřelý vztah. Jsme rodinná firma a jako rodina trávíme veškerý možný čas v Jeseníkách. Především na Rejvízu, kde máme chalupu," objasnil jednatel firmy.

Kromě toho společnost k rozhodnutí vedou i ryze praktické důvody. V Jeseníku je v jejím oboru o práci větší zájem než v Brně, kde má hlavní výrobní prostory.

Místa v textilním průmyslu nejsou jediná, která by mohla v dohledné době ve městě vzniknout. Jesenická radnice eviduje dva vážné zájemce o investici ve zdejší průmyslové zóně.

Jedním z nich je místní společnost, která se věnuje produkci kosmetiky. Druhá firma pochází ze Šumperku a zabývá se kovovýrobou. Dohromady by mohly v horizontu dvou let zřídit nejméně šest desítek pracovních míst.
Investice v řádu desítek milionů však závisí na přivedení zemního plynu do průmyslové zóny. Ten dosud v lokalitě chybí. V půli února by měli jeseničtí zastupitelé vyčlenit tři sta tisíc korun na projekt plynovodu.

Ve hře jsou zatím tři varianty vedení potrubí. Náklady na přivedení plynu budou činit několik milionů korun. Finanční spoluúčast však přislíbily i zmíněné firmy, které plyn potřebují.

Na místě zóny Za Podjezdem se původně nacházelo vojenské cvičiště a střelnice. Zónu město buduje od roku 2008. Z pětadvaceti hektarů mají nové majitele zhruba dvě třetiny. Loni město zavedlo pro zájemce o investici v této lokalitě investiční pobídky.

Pokud se obě firmy v Jeseníku usadí, bude zóna téměř plná. „Město se dostává do stavu, kdy budeme hledat pro podnikatelské subjekty další prostory. Ukázalo se, že záměr vybudovat takovou zónu byl smysluplný," řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.