„Doufám, že Babybox budeme potřebovat co nejméně. Pokud v něm nějaké dítě přeci jen najde dočasný úkryt, nepochybuji o tom, že mu u nás bude poskytnuta nejlepší možná péče,“ řekla ředitelka Jesenické nemocnice Jana Chrastinová.

Babybox je vyhřívaná schránka vyrobená z nerezového plechu. Slouží jako pojistka pro případy odložení dítěte, kterým se díky němu dostane včas zdravotnické péče. Funguje pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na oddělení, že se dvířka otevřela.

Miroslav Adámek při druhém kole senátních voleb.
Senátor Miroslav Adámek Pontis povede dál

Kamera snímá jen dítě

„Na příjmu se rozezní zvuková a světelná signalizace, takže zdravotníci okamžitě vyrážejí pro miminko. Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera. Je ale umístěná tak, že snímá pouze obsah schránky, nikoliv člověka, který do schránky dítě vloží,“ vysvětlil zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Do babyboxů v Česku bylo za třináct let jejich existence odloženo 177 dětí. Některé do nich lidé vložili zaopatřené, jiné bezprostředně po porodu i s pupeční šňůrou.

„Nemyslím si, že by babyboxy děti vyloženě zachraňovaly. Spíše jsou to stanice, v nichž děti z chudoby, neštěstí nebo špatného psychického stavu přejdou do rukou lidí, kteří po nich touží a budou je mít větší možnost vychovávat,“ poznamenal Ludvík Hess.

V Olomouckém kraji se babyboxy nacházejí ve všech okresních městech. Například v Šumperku funguje schránka od roku 2009. Dosud zde byla nalezena dvě děvčátka, a to v roce 2011 Valentýna a Kateřina.

Tragická nehoda hasičského vozu u Libivé na Mohelnicku
Proč tragicky havarovali hasiči? Težce zraněný už rehabilituje
Budova Interny na Jiráskově ulici v Zábřehu
Zábřežská Interna je na prodej